Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Muzeum w Jarosławiu – Kamienica Orsettich w Konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

18-07-2018

Muzeum w Jarosławiu – Kamienica Orsettich
– nowy uczestnik Konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

Miło nam poinformować, że do Konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej dołączył kolejny uczestnik. W czerwcu 2018 roku do porozumienia o współtworzeniu zasobu PBC przystąpiło Muzeum w Jarosławiu - Kamienica Orsettich. Muzeum jest 16. uczestnikiem Konsorcjum. Do porozumienia o współtworzeniu PBC należą muzea, biblioteki pedagogiczne oraz biblioteki uczelni wyższych z regionu. Wśród nich są instytucje założycielskie PBC - WiMBP w Rzeszowie i Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego

Muzeum w Jarosławiu posiada wiele interesujących zbiorów piśmienniczych, które mogą znacząco wzbogacić zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. W ramach współpracy, w pierwszej kolejności, zdigitalizowany zostanie pokaźny zbiór przedwojennych czasopism znajdujący się w bibliotece muzealnej.

Do zbiorów Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej trafi, m.in. prasa regionalna wydawana w Jarosławiu przed 1939 rokiem:

jednodniówki:
Echo Jarosławskie
Dziennik rozporządzeń c.k. Starostwa i Rady szkolnej okręgowej w Jarosławiu

tygodniki:

Expres Jarosławski
Gazeta Jarosławska
Nowy Tygodnik Jarosławski
Tygodnik Jarosławski
Wiadomości Jarosławskie
Nowa Gazeta Jarosławska

miesięcznik:

Jarosławskie Wiadomości Parafialne

kwartalnik:

Organizacja i praca: wydawnictwo Szkoły Handlowej w Jarosławiu.

Wprowadzając do Konsorcjum nowego partnera, zapraszamy też inne instytucje, stowarzyszenia i osoby do współpracy w ramach największej cyfrowej biblioteki w regionie, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Tylko w 2018 roku (w miesiącach styczeń-lipiec) z biblioteki cyfrowej korzystało dziennie średnio 11.340 odwiedzających z całego świata.

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa liczy obecnie ponad 15.500 dokumentów, w dużej części regionalnych i unikatowych, których nie rejestruje żadna inna biblioteka cyfrowa w kraju.

Dobrą wiadomością jest również to, że w bieżącym roku WiMBP w Rzeszowie przeprowadzi modernizację i unowocześnienie systemu dLibra obsługującego biblioteką cyfrową, dzięki czemu czytelnicy otrzymają nowe możliwości korzystania z zasobów Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. Modernizacji podlegać będzie również platforma sprzętowa do przechowywania i archiwizacji powiększających się danych cyfrowych.

oprac. w Dziale Komputeryzacji
Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie