Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Joanna Rawik w Wypożyczalni Głównej - relacja ze spotkania

06-07-2018

Joanna Rawik w Wypożyczalni Głównej

Wielkim wydarzeniem w Wypożyczalni Głównej było spotkanie autorskie z Joanną Rawik, ciekawą osobowością, legendą polskiej piosenki, aktorką, dziennikarką oraz autorką wielu książek, w tym najnowszej, wydanej przez Studio Emka pt. „Po co nam to było”. Joanna Rawik jest także propagatorką kultury i piosenki francuskiej, szczególnie pieśniarki Edith Piaf.

Joanna Rawik ma wielce interesującą i bogatą biografię. Urodziła się w Czerniowcach (Rumunia), w wieku 13 lat wraz z rodziną przybyła do Wrocławia, nie znając języka polskiego. Dziś włada 6 językami: rumuńskim, francuskim, niemieckim, polskim, angielskim i rosyjskim, a dodatkowo mówi piękną polszczyzną. Przez wiele lat uczyła się gry na skrzypcach. Studiowała w słynnym i liczącym się w świecie artystycznym Studium Teatralnym Ireny i Tadeusza Byrskich w Kielcach.

Występowała początkowo w amatorskich teatrach, potem był Teatr Ziemi Łódzkiej i Teatr Estrady Lubelskiej, w Krakowie współpracowała ze słynnym „Klubem pod Jaszczurami” oraz kabaretem Plastyków.

Grała w filmach i serialu telewizyjnym „Strachy”. Doskonale znana jest z działalności pieśniarskiej, któż nie zna takich piosenek jak : „Romantyczność”, „Nie chodź tą ulicą”, „Nie z każdej mąki będzie chleb”, „Po co nam to było”. Koncertowała w Europie, Australii, Ameryce, paryskiej Olimpii, występowała w słynnym „Podwieczorku przy mikrofonie”. Ma w swojej działalności wątek rzeszowski, tutaj bowiem wygrała konkurs na Krajowych Targach Piosenki utworem „Za mało mamy siebie dla siebie”.

Zafascynowana francuską pieśniarką Edith Piaf wykonuje jej piosenki, ale także wydała w 1991 roku swoją pierwszą książkę pt. „Edith Piaf : hymn życia i miłości”. W ślad za nią ukazywały się: „Za kulisami sławy: biografie znanych artystów”, „Maestra: opowieść o Wandzie Wiłkomirskiej”, „Kocham świat: wspomnienia z piosenką”, „Edith Piaf: ptak smutnego stulecia”, „Krótka opowieść o piosence”, „Nasza Europa: wspomnienia”, „Epitafium dla wróbla”, „Świat jest muzyką: autobiografia muzyczna dyrygenta Marka Mosia”, „Muzyka życia” i „Po co nam to było”.

Sprawdziła się jako dziennikarka publikując felietony w miesięcznikach „Twój Styl”, „Dziś” oraz w „Aneksie”.

Tworzyła i prowadziła własne audycje radiowe, m.in.: „Joanna Rawik zaprasza: rozmowy ze znanymi ludźmi”, „Paryż śpiewa”, „Epizody mojego życia” oraz audycje poświęcone piosence francuskiej i Edith Piaf.

Przez 10 lat była wykładowcą w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku prowadząc zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych i ucząc ich historii piosenki.

Pod wpływem lektury „Łuk triumfalny” Ericha Marii Remarque’a zakochała się w Paryżu oraz przyjęła nazwisko głównego bohatera powieści dr Rawika.

Przyznać trzeba, że tak bogatą działalnością artystyczną i pisarską oraz ciekawą biografią można by obdzielić kilka osób. Mimo to gościliśmy jedną, jedyną i niepowtarzalną Joannę Rawik.

Krzysztof Mroziewicz znany dziennikarz, pisarz, dyplomata, korespondent wojenny napisał na okładce jej ostatnio wydanej książki : „Joanna Rawik potrafi śpiewać, czego dowiodła w amfiteatrze opolskim i paryskiej Olimpii ale też potrafi pisać i mówić, co artystom sceny dane jest w niewielu przypadkach. W dodatku śpiewa, pisze i mówi w swym drugim języku, jest bowiem poliglotką, co artystom zdarza się dopiero w Hollywood”.

Jeszcze nigdy wieczór autorski nie spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem, przybyło kilkadziesiąt osób, a miejsce  spotkania pękało w przysłowiowych szwach, czytelnicy siedzieli także na schodach.

Spotkanie autorskie w WG miało formę dialogu, podczas którego prowadzący przedstawiał fakty z życia oraz działalności artystycznej i pisarskiej Joanny Rawik, a bohaterka wieczoru barwnie, piękną polszczyzną je uzupełniała, dodając swoje własne przemyślenia, wspomnienia i przeżycia. Niejednokrotnie dementowała pewne fakty zawarte np. w źródłach internetowych.

Szalenie atrakcyjne było wykonanie przez Joannę Rawik fragmentu jej autorskiego monodramu  pt. „Edith Piaf: ptak smutnego stulecia”.

Uczestnicy wieczoru nie kryli zadowolenia z przebiegu i formy spotkania oraz możliwości bezpośredniego kontaktu z Joanną Rawik, ustawili się zatem w długiej kolejce po autografy oraz dedykacje na książkach i płytach CD, które można było kupić na miejscu.

Bardzo miłym gestem ze strony Joanny Rawik było podarowanie bibliotece kilku egzemplarzy jej książek oraz płyt.

Nikt z obecnych na wieczorze autorskim w dniu 4 lipca 2018 r., jak stwierdził prowadzący, nie mógł powiedzieć, cytując tytuły piosenki i książki, „po co nam to było”. Także artystka bardzo wysoko oceniała żywo reagujących uczestników wieczoru, o czym świadczy piękny wpis do Kroniki Wypożyczalni Głównej.

Organizacja spotkania została sfinansowana ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Włodzimierz Ratyński

-----------------------------------------------------------------------------