Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
14466513 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Joanna Rawik w Wypożyczalni Głównej - relacja ze spotkania

04-07-2018

Joanna Rawik w Wypożyczalni Głównej

 

Wielkim wydarzeniem w Wypożyczalni Głównej było spotkanie autorskie z Joanną Rawik, ciekawą osobowością, legendą polskiej piosenki, aktorką, dziennikarką oraz autorką wielu książek, w tym najnowszej, wydanej przez Studio Emka pt. „Po co nam to było”. Joanna Rawik jest także propagatorką kultury i piosenki francuskiej, szczególnie pieśniarki Edith Piaf.
 

Joanna Rawik ma wielce interesującą i bogatą biografię. Urodziła się w Czerniowcach (Rumunia), w wieku 13 lat wraz z rodziną przybyła do Wrocławia, nie znając języka polskiego. Dziś włada 6 językami: rumuńskim, francuskim, niemieckim, polskim, angielskim i rosyjskim, a dodatkowo mówi piękną polszczyzną. Przez wiele lat uczyła się gry na skrzypcach. Studiowała w słynnym i liczącym się w świecie artystycznym Studium Teatralnym Ireny i Tadeusza Byrskich w Kielcach.


Występowała początkowo w amatorskich teatrach, potem był Teatr Ziemi Łódzkiej i Teatr Estrady Lubelskiej, w Krakowie współpracowała ze słynnym „Klubem pod Jaszczurami” oraz kabaretem Plastyków.


Grała w filmach i serialu telewizyjnym „Strachy”. Doskonale znana jest z działalności pieśniarskiej, któż nie zna takich piosenek jak : „Romantyczność”, „Nie chodź tą ulicą”, „Nie z każdej mąki będzie chleb”, „Po co nam to było”. Koncertowała w Europie, Australii, Ameryce, paryskiej Olimpii, występowała w słynnym „Podwieczorku przy mikrofonie”. Ma w swojej działalności wątek rzeszowski, tutaj bowiem wygrała konkurs na Krajowych Targach Piosenki utworem „Za mało mamy siebie dla siebie”.


Zafascynowana francuską pieśniarką Edith Piaf wykonuje jej piosenki, ale także wydała w 1991 roku swoją pierwszą książkę pt. „Edith Piaf : hymn życia i miłości”. W ślad za nią ukazywały się: „Za kulisami sławy: biografie znanych artystów”, „Maestra: opowieść o Wandzie Wiłkomirskiej”, „Kocham świat: wspomnienia z piosenką”, „Edith Piaf: ptak smutnego stulecia”, „Krótka opowieść o piosence”, „Nasza Europa: wspomnienia”, „Epitafium dla wróbla”, „Świat jest muzyką: autobiografia muzyczna dyrygenta Marka Mosia”, „Muzyka życia” i „Po co nam to było”.


Sprawdziła się jako dziennikarka publikując felietony w miesięcznikach „Twój Styl”, „Dziś” oraz w „Aneksie”.


Tworzyła i prowadziła własne audycje radiowe, m.in.: „Joanna Rawik zaprasza: rozmowy ze znanymi ludźmi”, „Paryż śpiewa”, „Epizody mojego życia” oraz audycje poświęcone piosence francuskiej i Edith Piaf.

 

Przez 10 lat była wykładowcą w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku prowadząc zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych i ucząc ich historii piosenki.


Pod wpływem lektury „Łuk triumfalny” Ericha Marii Remarque’a zakochała się w Paryżu oraz przyjęła nazwisko głównego bohatera powieści dr Rawika.


Przyznać trzeba, że tak bogatą działalnością artystyczną i pisarską oraz ciekawą biografią można by obdzielić kilka osób. Mimo to gościliśmy jedną, jedyną i niepowtarzalną Joannę Rawik.


Krzysztof Mroziewicz znany dziennikarz, pisarz, dyplomata, korespondent wojenny napisał na okładce jej ostatnio wydanej książki : „Joanna Rawik potrafi śpiewać, czego dowiodła w amfiteatrze opolskim i paryskiej Olimpii ale też potrafi pisać i mówić, co artystom sceny dane jest w niewielu przypadkach. W dodatku śpiewa, pisze i mówi w swym drugim języku, jest bowiem poliglotką, co artystom zdarza się dopiero w Hollywood”.


Jeszcze nigdy wieczór autorski nie spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem, przybyło kilkadziesiąt osób, a miejsce  spotkania pękało w przysłowiowych szwach, czytelnicy siedzieli także na schodach.


Spotkanie autorskie w WG miało formę dialogu, podczas którego prowadzący przedstawiał fakty z życia oraz działalności artystycznej i pisarskiej Joanny Rawik, a bohaterka wieczoru barwnie, piękną polszczyzną je uzupełniała, dodając swoje własne przemyślenia, wspomnienia i przeżycia. Niejednokrotnie dementowała pewne fakty zawarte np. w źródłach internetowych.

                  
Szalenie atrakcyjne było wykonanie przez Joannę Rawik fragmentu jej autorskiego monodramu  pt. „Edith Piaf: ptak smutnego stulecia”.  


Uczestnicy wieczoru nie kryli zadowolenia z przebiegu i formy spotkania oraz możliwości bezpośredniego kontaktu z Joanną Rawik, ustawili się zatem w długiej kolejce po autografy oraz dedykacje na książkach i płytach CD, które można było kupić na miejscu.


Bardzo miłym gestem ze strony Joanny Rawik było podarowanie bibliotece kilku egzemplarzy jej książek oraz płyt.  


Nikt z obecnych na wieczorze autorskim w dniu 4 lipca 2018 r., jak stwierdził prowadzący, nie mógł powiedzieć, cytując tytuły piosenki i książki, „po co nam to było”. Także artystka bardzo wysoko oceniała żywo reagujących uczestników wieczoru, o czym świadczy piękny wpis do Kroniki Wypożyczalni Głównej.


Organizacja spotkania została sfinansowana ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Włodzimierz Ratyński


-----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: