Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13014751 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Dwa oblicza świata przyrody – świat roślin i żyjące w nim bezkręgowce - wystawa, do dn. 31.08.2018 r. - zaproszenie

02-07-2018

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

Dwa oblicza świata przyrody – świat roślin i żyjące w nim bezkręgowce Ekspozycję można zwiedzać od 2 lipca do 31 sierpnia 2018 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 Wstęp wolny!

 

Na przygotowanej w WiMBP w Rzeszowie wystawie przyrodniczej prezentowane są okazy owoców, nasion, szyszek i roślin z 6 kontynentów oraz owadów, pajęczaków, mięczaków i innych bezkręgowców z kolekcji należącej do Marcina Chudzika.

Ekspozycja ma na celu ukazanie różnorodności biologicznej świata poprzez prezentację gatunków roślin i bezkręgowców zamieszkujących kilka umownych rodzajów obszarów - luźno odpowiadających niektórym biomom i typom formacji roślinnych. W ramach wystawy przedstawione są wilgotne lasy równikowe, lasy liściaste klimatu umiarkowanego, lasy kserofityczne, sawanny, roślinność twardolistna, lasy zdominowane przez rośliny iglaste, wybrzeża morskie oraz wody śródlądowe.


Rdzeń wystawy stanowi uzupełniona kolorowymi ilustracjami, opisami i ciekawostkami kolekcja nasion, owoców i szyszek roślin pochodzących z Europy, Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk. Szczególną uwagę zwracają ogromne szyszki sosen Lamerta i Coultera, niezwykłe owoce czaszni małpiej i dziwaczne owocostany kilku gatunków australijskich banksji.


Drugim elementem wystawy jest zbiór zamieszkujących jej obszary tematyczne bezkręgowców: owadów, pajęczaków, szkarłupni i mięczaków. Zobaczyć tu można chociażby najcięższą błonkówkę na świecie, jednego z największych wodnych pluskwiaków, chrząszcza w kształcie skrzypiec, czy najmocniej żądlącego ze wszystkich owadów.


Ekspozycję można zwiedzać od 2 lipca do 31 sierpnia 2018 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.


Wstęp wolny!

 

Autor wystawy o swojej kolekcji: "mój zbiór przyrodniczy liczy obecnie blisko 1500 opisanych okazów stawonogów, mięczaków, szkarłupni, roślin i minerałów. Najstarsze zostały włączone do kolekcji ok. 20 lat temu – były to głównie muszle i minerały. Przez wszystkie te lata tworząc mój zbiór zawsze przestrzegałem przepisów lokalnego prawa i wytycznych międzynarodowych konwencji. W tym przypadku oznacza to nie tylko postępowanie zgodne z prawem, ale przede wszystkim zgodne z moim własnym sumieniem. Zawsze bowiem uważałem, że kolekcja, której tworzenie stanowiłoby zagrożenie dla środowiska byłaby kolekcją pozbawioną wartości. Tym bardziej, że u źródeł jej powstania leżało zamiłowanie nie do martwych okazów, ale do żywego i cudownie różnorodnego świata roślin i zwierząt, którego stanowią one jedynie echo".

 

Marcin Chudzik

Renata Dziepak


--------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: