Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

„Co piszczy w puszczy?” spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem - relacja z Filii nr 16

04-06-2018

„Co piszczy w puszczy?” spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem w Filii nr 16

4 czerwca 2018 r. w ramach XVII. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w Filii nr 16 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z naukowcem, pisarzem, ilustratorem książek dla dzieci Tomaszem Samojlikiem.

W spotkaniu uczestniczyły „Moliki książkowe”, czyli Dyskusyjny Klub Książki działający w Filii nr 16 WiMBP w Rzeszowie oraz ich koledzy i koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Rzeszowie (opiekun: nauczyciel i bibliotekarz Aneta Stec) i Szkoły Podstawowej w Trzebownisku (opiekun: nauczyciel i bibliotekarz Lucyna Siast).

Tomasz Samojlik zabrał wszystkich na wielką przyrodniczą wyprawę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Co piszczy w puszczy?”. Jako że jest naukowcem w Instytucie Biologii Ssaków PAN Białowieża i bada wpływ człowieka na Puszczę Białowieską, poradził sobie z tym znakomicie. Po godzinach zajmuje się pisaniem i ilustrowaniem swoich książek i komiksów. Wśród nich znajdziemy serię o sympatycznym żubrze Pompiku, dzięki której możemy odkrywać ciekawostki z życia zwierząt oraz uczyć się szacunku dla przyrody. W innej serii „Żubr Pompik. Wyprawy", autor oprowadza nas po Parkach Narodowych w Polsce.

Nasz gość pokazał jak wygląda prawdziwa żubrza rodzina, czym się charakteryzuje, powiedział dlaczego wszystkie ich imiona zaczynają się na „Po”, po co tworzy się rezerwaty żubrów.

W innej serii „Saga o ryjówce”, autor prezentuje z kolei najmniejsze ssaki. O najbardziej krwawym ssaku w Polsce, czyli ryjówce oraz innych małych zwierzętach, przeczytamy w albumach "Ryjówka przeznaczenia", "Norka zagłady" i "Powrót rzęsorka".

Ponadto Tomasz Samojlik jest jednym z najpopularniejszych w Polsce twórców komiksu dla dzieci. Na swoim koncie ma kontynuacje klasycznego komiksu Janusza Christy „Kajko i Kokosz”, zabawny ptasi western tworzony wraz z Adamem Wajrakiem i inne. Autor opowiedział jak wyglądają przygotowania i prace badawcze prowadzone wraz z Adamem Wajrakiem przed powstaniem każdego albumu.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć siedmiometrowe leporello, czyli książkę-harmonijkę pt. „Pikotek chce być odkryty”oraz najnowszą książkę o wilku Ambarasie. Po tak wyczerpującej prezentacji swojej bogatej twórczości autor oddał głos publiczności, z widowni posypały się pytania. Dzieci chciały się dowiedzieć czym się inspiruje, dlaczego lubi pisać książki, kiedy zaczął i co go zachęciło. Pytały też o ulubionego bohatera swoich książek i ile czasu trzeba na narysowanie komiksu.

Na zakończenie uczniowie ustawili się w długiej kolejce po autografy.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu dotacyjnego Instytutu Książki – Dyskusyjne Kluby Książki.

Joanna Piela

Informacje w mediach: