Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
14105877 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

„Co piszczy w puszczy?” spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem - relacja z Filii nr 16

04-06-2018

 „Co piszczy w puszczy?” spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem w Filii nr 16

 

4 czerwca 2018 r. w ramach XVII. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w Filii nr 16 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z naukowcem, pisarzem, ilustratorem książek dla dzieci Tomaszem Samojlikiem.

 

W spotkaniu uczestniczyły „Moliki książkowe”, czyli Dyskusyjny Klub Książki działający w Filii nr 16 WiMBP w Rzeszowie oraz ich koledzy i koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Rzeszowie (opiekun: nauczyciel i bibliotekarz Aneta Stec) i Szkoły Podstawowej w Trzebownisku (opiekun: nauczyciel i bibliotekarz Lucyna Siast).

 

Tomasz Samojlik zabrał wszystkich na wielką przyrodniczą wyprawę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Co piszczy w puszczy?”. Jako że jest naukowcem w Instytucie Biologii Ssaków PAN Białowieża i bada wpływ człowieka na Puszczę Białowieską, poradził sobie z tym znakomicie. Po godzinach zajmuje się pisaniem i ilustrowaniem swoich książek i komiksów. Wśród nich znajdziemy serię o sympatycznym żubrze Pompiku, dzięki której możemy odkrywać ciekawostki z życia zwierząt oraz uczyć się szacunku dla przyrody. W innej serii „Żubr Pompik. Wyprawy", autor oprowadza nas po Parkach Narodowych w Polsce.

 

Nasz gość pokazał jak wygląda prawdziwa żubrza rodzina, czym się charakteryzuje, powiedział dlaczego wszystkie ich imiona zaczynają się na „Po”, po co tworzy się rezerwaty żubrów.

 

W innej serii „Saga o ryjówce”, autor prezentuje z kolei najmniejsze ssaki. O najbardziej krwawym ssaku w Polsce, czyli ryjówce oraz innych małych zwierzętach, przeczytamy w albumach "Ryjówka przeznaczenia", "Norka zagłady" i "Powrót rzęsorka".

 

Ponadto Tomasz Samojlik jest jednym z najpopularniejszych w Polsce twórców komiksu dla dzieci. Na swoim koncie ma kontynuacje klasycznego komiksu Janusza Christy „Kajko i Kokosz”, zabawny ptasi western tworzony wraz z Adamem Wajrakiem i inne. Autor opowiedział jak wyglądają przygotowania i prace badawcze prowadzone wraz z Adamem Wajrakiem przed powstaniem każdego albumu.

 

Uczniowie mieli okazję zobaczyć siedmiometrowe leporello, czyli książkę-harmonijkę pt. „Pikotek chce być odkryty”oraz najnowszą książkę o wilku Ambarasie. Po tak wyczerpującej prezentacji swojej bogatej twórczości autor oddał głos publiczności, z widowni posypały się pytania. Dzieci chciały się dowiedzieć czym się inspiruje, dlaczego lubi pisać książki, kiedy zaczął i co go zachęciło. Pytały też o ulubionego bohatera swoich książek i ile czasu trzeba na narysowanie komiksu.

 

Na zakończenie uczniowie ustawili się w długiej kolejce po autografy.

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu dotacyjnego Instytutu Książki – Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Joanna Piela

 

Informacje w mediach:

http://radiovia.com.pl/aktualnosci/spotkanie-autorskie-z-tomaszem-samojlikiem

---------------------------------------------------------

 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: