Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wspomnienie o Barbarze Wachowicz

08-06-2018

Wspomnienie o Barbarze Wachowicz

7 czerwca 2018 r. zmarła w Warszawie Barbara Wachowicz, 81-letnia pisarka, publicystka, propagatorka polskiej kultury, fotografik.

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 r. w Warszawie.

Była absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Historii i Teorii Filmu w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej.

Zasłynęła przede wszystkim swoimi opowieściami o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki. Stworzyła także serię „Wierna rzeka harcerstwa", w której opisywała najważniejsze postaci polskiego ruchu harcerskiego.

Jej najbardziej znane książki to: „Malwy na lewadach”, „Marie jego życia”, „Czas nasturcji” „Ciebie jedną kocham”, „Ogród młodości”, „Rudy, Alek, Zośka. Gawęda o bohaterach „Kamieni na szaniec”.

Była również autorką scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, wystaw i widowisk scenicznych.

Za swoją twórczość została odznaczona, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Srebrnym Asem, Złotym Mikrofonem, tytułem Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi oraz honorowym obywatelstwem Warszawy.

Za „dar przekazywania młodemu pokoleniu wiedzy o dziedzictwie narodowym" otrzymała Medal Polonia Mater Nostra Est, a także Order Uśmiechu.

Została wybrana przez The American Biographical Institute do grona Great Woman of the 21st Century.

Barbara Wachowicz spotkała się z czytelnikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie w październiku 2008 roku. Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu 4 Pory Książki.

Ewa Ferenc
Dział Informacyjno-Bibliograficzny