Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Bajkowe kolaże – warsztaty w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki – relacja z Filii nr 4

04-06-2018

Bajkowe kolaże – warsztaty w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki

W ramach Festiwalu Wyczytanej Książki Filia nr 4 WiMBP w Rzeszowie otrzymała zadanie zorganizowania warsztatów tworzenia nowego dzieła literackiego w oparciu o poznane wcześniej utwory.

Do literackiej zabawy pod hasłem Bajkowe kolaże zaproszono w dniu 6 czerwca 2018 r. grupę uczniów z klasy 3 c Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Rzeszowie oraz wszystkich chętnych do intelektualnej rozrywki. Na warsztacie pojawiły się 3 fragmenty tekstów literackich omawianych na lekcjach języka polskiego. Były wśród nich Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren, Banda z Uroczyska - Krystyny Drzewieckiej oraz Idą wakacje - Majki Jeżowskiej.

Poszczególne przypadkowo wycięte zdania i słowa zostały odosobnione, a następnie wklejone w nowe konfiguracje, tworząc wyjątkową i zabawną treść. Uczestnicy byli jednocześnie eksperymentatorami i odkrywcami, co bardzo wzmocniło zaangażowanie i pracę w grupie. Na warsztatach w bibliotece powstało pięć nowych wyklejanek literackich o wakacjach, które wywołały niezwykły efekt zaskoczenia, zaciekawienia i satysfakcji. W zajęciach wzięło udział 22 dzieci.

Literacki misz-masz to kreatywna i twórcza zabawa, rozwijająca wyobraźnię, sprzyjająca samodzielności myślenia, pogłębiająca znajomość literatury, dająca pozytywną motywację do czytania i godna polecenia w pracy nauczycieli i bibliotekarzy.

Danuta Hulek

---------------------------------------------------------------------------------------------