Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki – relacja

05-06-2018

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki

6 czerwca 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie gościliśmy pisarza, dziennikarza i krytyka literackiego Krzysztofa Vargę. Jest on autorem kilkunastu książek, m.in.: „45 pomysłów na powieść”, „Nagrobek z Lastryko”, „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”, „Sonnenberg”. W 2002 i 2008 r. został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike", a w 2009 r. otrzymał nagrodę czytelników Nike za książkę pt. „Gulasz z turula". Spotkanie  odbyło się w cyklu „Pisarz i jego biblioteczka” w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki.

Zgromadzonych uczestników przywitała Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, a rozmowę z autorem poprowadził znawca literatury i nauczyciel akademicki dr Jan Wolski.

Podczas spotkania Krzysztof Varga opowiedział o swojej przygodzie z literaturą i odległych wspomnieniach z dzieciństwa związanych z pierwszymi przeczytanymi lekturami, które kształtowały go jako czytelnika, a także autora. Przedstawił słuchaczom zarówno swoje ulubione tytuły, jak i te, które nie zdobyły jego serca, dając się poznać jako prawdziwy znawca tematu oraz krytyk. Zgromadzonym czytelnikom zdradził swoje zamiłowanie do kolekcjonowania książek, głównie konkretnych, starych wydań, chociaż przyznał, że posiada także nowe wydania pewnych tytułów, które uważa za lepsze od oryginałów, szczególnie ze względu na tłumaczenie.

Spotkanie przebiegało w sympatycznej i pełnej humoru atmosferze. Autor zaprezentował się jako człowiek z ogromnym dystansem do samego siebie, a także osoba z ogromną wiedzą na temat literatury, dzięki czemu uczestnicy spotkania mogli swobodnie rozmawiać z nim na temat najróżniejszych gatunków literackich. Na koniec mieli także szansę na otrzymanie autografu oraz dedykacji do swoich ulubionych książek Krzysztofa Vargi.

Klaudia Kobylańska

-------------------------------------------------------------------------------------------------------