Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
14111355 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Wycieczka do Przemyśla - relacja

07-05-2018

  Wycieczka do Przemyśla

 

Działające w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie kluby czytelnicze w ramach XV Tygodnia Bibliotek uczestniczyły w wycieczce do Przemyśla. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był piękny Dworzec Kolejowy, zbudowany w latach 1859-1860. Obecnie przywrócono mu pierwotny wygląd - pałacu. Na terenie dworca znajdują się plafony Feliksa Wygrzywolskiego i Jana Talagi przedstawiające herby i rzemiosła.

Z dworca skierowaliśmy się do Klasztoru Franciszkanów i Soboru Św. Jana Chrzciciela. Przed budynkiem klasztornym powitały nas trzy rzeźby: Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, Jana Dunsa Szkota oraz Św. Idziego. Na górnej części fasady klasztoru znajduje się polichromia ukazująca Koronację Matki Bożej. W klasztorze można podziwiać obrazy i freski namalowane na przestrzeni wieków. Sobór Św. Jana Chrzciciela jest kościołem archikatedralnym obrządku grekokatolickiego. Został zbudowany przez Jezuitów w XVII wieku. W 1991 r. Archieparchia przemysko-warszawska otrzymała kościół na własność. Przed głównym ołtarzem stoi zabytkowy ikonostas, który powstał pod koniec XVII w. w Szczepłotach.

Spacerując po przemyskim rynku zwiedziliśmy Muzeum Fajek i Dzwonów, które powstało w wieży Zegarowej w 2001 r., pochodzącej z XVIII w. Na I piętrze znajdują się fajki ze zbiorów muzealnych. Głównie są to fajki z XIX w. Wśród eksponatów są sprzęty i akcesoria fajczarskie. Od II do IV piętra znajdują się dzwony i inne wyroby ludwisarskie. Większe dzwony są zawieszone na stalowych rusztowaniach. Wyeksponowane dzwony pochodzą od XVII do XIX w. Zwieńczeniem spaceru po 8 piętrach jest przepiękny widok na panoramę Przemyśla z tarasu muzeum. W Rynku znajduje się fontanna z niedźwiadkiem (symbolem Przemyśla) oraz pomnik Wojaka Szwejka. Można również zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną, która jest zespołem piwnic kupieckich i fragmentów miejskich kanalizacji. W piwnicach kupcy przechowywali, np. wino czy naftę, której zapach w jednej z piwnic dominował.

Na zakończenie wycieczki członkinie Klubu „Książki Dobrej na Wszystko” działającego w Filii nr 17 i Dyskusyjnego Klubu Książki z Punktu bibliotecznego Filii nr 9 zwiedziły Muzeum Archidiecezjalne, założone w 1902 r. przez biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Celem muzeum jest gromadzenie i konserwacja zabytków dawnej sztuki kościelnej z terenu diecezji (również i cerkiewnej). Wśród eksponatów znajdują się, m.in. ołtarze, obrazy, stare pergaminy, figury świętych, przybory kościelne i inne zabytki sztuki sakralnej.


Serdecznie dziękujemy przewodnikom za wspaniałe przybliżenie historii miasta i zwiedzanych ekspozycji. Zapraszamy naszych czytelników do klimatycznego Przemyśla!

 
Krystyna Maczuga-Długosz-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: