Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką – relacja z Filii nr 13

27-04-2018

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką
– relacja z Filii nr 13

26 kwietnia 2018 r. w Filii nr 13 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Zofią Stanecką, autorką książek dla dzieci.

Pisarka, jak na córkę bibliotekarki i nauczyciela przystało, wychowała się pośród książek, w atmosferze miłości do słowa pisanego. Wyrosła wśród rozmaitych historii o duchach, smokach, bywały też takie o księżniczkach i rycerzach. Jak sama autorka mówi o sobie, pisze od dziecka. Jest wielbicielką fantasy - Tolkiena, Dickensa i Leśmiana. Stanecka uwielbia tworzyć baśnie oraz pełne tajemnic i niedopowiedzeń historie. Jest autorką popularnej serii o zabawnej Basi, która zdobyła serca nie tylko najmłodszych czytelniczek, ale również tytuł „Najlepsze dla dziecka” w plebiscycie czytelników czasopisma „Dziecko”. Dwie inne książki Staneckiej: „Świat według dziadka” oraz „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Autorka rozpoczęła spotkanie od dyskusji na temat pracy pisarza, inspiracji oraz samego aktu twórczego. Zabawnie opisała „domowe biuro” rysując po prostu kanapę pełną poduszek, a wśród nich własnego psa. Wiele emocji wywołało tworzenie historii z wątkiem fantasy, a także porównanie głowy do garnka zupy pomidorowej. Wszelkie pomysły, inspiracje, bodźce zewnętrzne, uczucia i emocje zostały sprytnie zestawione z warzywami, makaronem czy pikantnymi przyprawami. Uczniowie zrozumieli, że praca pisarza wymaga dużo uwagi i koncentracji, skupienia i obserwacji drugiego człowieka. Pisarz „chłonie” życie wszystkimi zmysłami, by następnie stworzyć niesamowitą historię, która uczy i bawi, wzrusza i dodaje otuchy.

Historia Domino i Muki, którzy ze współczesnej Warszawy przenoszą się do średniowiecznego Gniezna, gdzie spotyka ich szereg rozmaitych przygód, stała się również pretekstem do zabawy w pisanie. Propozycja autorki spotkała się z przychylnym przyjęciem przez dzieci, które zainspirowane opowieściami, postanowiły dokończyć średniowieczny wątek. Powstały piękne historie w postaci kolorowych ilustracji będące kontynuacją losów rycerzy i walki dobra ze złem.

Następnie przyszedł czas na wspólne zdjęcie, autografy, dedykacje książkowe i indywidualne rozmowy z autorką. Na zakończenie spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 podarowali jej własnoręcznie wykonaną ogromną  laurkę.

Dziękujemy autorce za ciekawą opowieść i wiele inspiracji oraz wszystkim uczestnikom za obecność.

Beata Terlicka
Patrycja Solecka

-----------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono  za zgodą rodziców i opiekunów.