Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
14616240 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2018 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Spotkanie autorskie z Marią Wilczek-Krupą w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

13-04-2018

 Spotkanie autorskie z Marią Wilczek-Krupą 
w Wypożyczalni Muzycznej

 

12 kwietnia br. w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie z Marią Wilczek-Krupą, autorką pierwszej pełnej biografii Wojciecha Kilara „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach”.

Gości przywitała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP, która podkreśliła związki kompozytora z Rzeszowem, powiązania te dotyczą nie tylko okresu powojennego pobytu Wojciecha Kilara w naszym mieście w latach 1946-1947, ale także okresu w którym w styczniu 1998 roku został on Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa, a od 2002 patronem Szkoły Muzycznej przy ul. Sobieskiego do której uczęszczał. Motyw ten przewijał się przez całe spotkanie, bo jak wspomniała biografka kompozytora, Rzeszów był dla młodego Wojciecha „pierwszym oddechem wolności i poczuciem prawdziwego życia” po doświadczeniach wojennego dzieciństwa przeżytego w rodzinnym Lwowie. Tutaj zrodziły się pierwsze muzyczne przyjaźnie i pierwsze własne kompozycje.

Prowadzący spotkanie Adrian Ślęczka, muzykolog, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara, inicjując rozmowę z Marią Wilczek-Krupą, odniósł się do momentu pierwszego spotkania z kompozytorem i pomysłu napisania książki, która powstała jako pokłosie pisania pracy doktorskiej na temat muzyki filmowej. Wojciech Kilar w swoim dorobku kompozytorskim ma sto siedemdziesiąt sześć realizacji muzyki filmowej. Z tej interesującej rozmowy uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wiele o procesie powstawania kompozycji i inspiracjach jakie towarzyszyły Wojciechowi Kilarowi przy pisaniu muzyki.

Zarówno książka, jak i osobiste wspomnienia Marii Wilczek-Krupy to opowieść o człowieku o barwnej osobowości, roztaczającym wokół siebie specyficzną aurę, wybitnym kompozytorze, który nie ulegał presji i modom. Kilarze mistyku, a także wielbicielu kryminałów i horrorów kina amerykańskiego. O jego niekiedy skomplikowanych przyjaźniach i miłości jaką darzył żonę Barbarę.

Autorka książki z dużym zainteresowaniem przysłuchiwała się wspomnieniom Bogumiły Płanety, inicjatorki nadania imienia Wojciecha Kilara, Zespołowi Szkół Muzycznych Nr 2 jako pierwszej szkole, która za życia kompozytora obrała go za swojego patrona.


Spotkaniu towarzyszyła wystawka płyt winylowych, kompaktowych, taśm kasetowych i partytur z utworami Wojciecha Kilara zgromadzonych w zbiorach Wypożyczalni Muzycznej.


Wypożyczalnia Muzyczna dziękuje dr Marii Jędreas-Romankiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 im. Wojciecha Kilara za pomoc w organizacji spotkania. 

Spotkanie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

 

Barbara Balicka

 

Relacja ze spotkana i wywiad z autorką w Polskim Radiu Rzeszów Redaktor Iwony Piętak
https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wiadomosci/11099/przyblizala-sylwetke-honorowego-obywatela-rzeszowa-wojciecha-kilara

 -------------------------------------------------------------------------


GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: