Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

10-04-2018

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

10 kwietnia 2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem poradników „Komputerowy ćpun” oraz „Trener Marzeń”, coachem i trenerem e-sportowym, prowadzącym drużynę Fox Pack (w dyscyplinie League of Legends). Jako trener pokazuje, że zespół nie musi spędzać codzienne wielu godzin przed komputerem, a najważniejsza jest współpraca i strategia. Krzysztof Piersa prowadzi również kanał na portalu Youtube, jest recenzentem gier komputerowych i książek z zakresu fantastyki.

W trakcie spotkania poruszono nie tylko problem samego uzależnienia od gier komputerowych, ale przede wszystkim różnego rodzaju wymówek, usprawiedliwiających spędzanie coraz większej ilości czasu przed ekranem komputera. Wielu użytkowników tłumaczy, że dzięki grze uczą się nowych języków, są zręczniejsi, a nawet poznają historię. Niestety są to wyłącznie mity, tak naprawdę gra służy wyłącznie rozrywce, a jeżeli zajmuje zbyt wiele czasu, tracimy możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań. Skutkiem uzależnienia jest również aspołeczność, przestajemy się komunikować z innymi, tracimy swoją wyjątkowość.

Autor podczas rozmowy z uczestnikami spotkania wyjaśniał dlaczego rodzice i dzieci powinni umieć spojrzeć na zjawisko uzależnienia z różnych stron, tak, aby mieć realny ogląd sytuacji. Rodzice nie powinni traktować gier jak coś wyłącznie złego, a gracze powinni zachować kontrolę nad ilością czasu poświęcanemu tej aktywności.

Warto także zwrócić uwagę na to, jakie gry kupują dzieci, często bowiem rodzice nie zwracają uwagi na ograniczenia wiekowe lub ostrzeżenia o poziomie przemocy pojawiającej się w fabule rozgrywki.

Temat uzależnienia od gier komputerowych jest wciąż rzadko poruszany wśród młodzieży, rodziców i pedagogów, jednak z uwagi na to, że zjawisko staje się coraz bardziej powszechne, z pewnością zachodzi potrzeba rozmowy na ten temat.

Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi i uczestnikom spotkania za udział w wydarzeniu.

Hanna Szafrańska

Organizację spotkania dofinansowano z budżetu Miasta Rzeszowa
w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok

- Program "Poranek z TVP3 Rzeszów", audycja na żywo z udziałem Krzysztofa Piersy o konsekwencjach nałogowego grania, 10.04.2018 r. http://rzeszow.tvp.pl/36739616/10042018-poranek-730

- Wywiad Redaktor Iwony Piętak z Krzysztofem Piersą dla Polskiego Radia Rzeszów, 10.04.2018 r.

----------------------------------------------------------------------------------