Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Finał IV. edycji „Najdłuższej Książki Świata” - relacja

09-04-2018

Finał IV. edycji „Najdłuższej Książki Świata”

11 kwietnia 2018 r. o godz. 10:00 na Rzeszowskim Rynku odbył się finał IV. edycji akcji „Najdłuższa Książka Świata”, która powstała z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Kultury Literackiej Dzieci przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką prof. UR dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb oraz Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Rokrocznie akcja organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena – słynnego duńskiego baśniopisarza. Celem przedsięwzięcia jest promocja książki, propagowanie idei głośnego czytania oraz uczestnictwa w kulturze, już od najmłodszych lat. Udział biorą w nim uczniowie wielu rzeszowskich przedszkoli i szkół w wieku od 5 do 10 lat, którzy przekazują swe prace wykonane w formacie A2 i A3, a każda z nich to niepowtarzalna historia, przedstawiająca wyobrażenia dzieci na temat przeczytanego fragmentu literackiego lub książki z autorskim krótkim tekstem.

Tegoroczna edycja, cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem, wpłynęło niespodziewanie dużo, bo aż 1277 pięknych i kolorowych prac inspirowanych twórczością Wandy Chotomskiej, które łącznie mierzą aż 536,58 m. W sumie, po czterech edycjach, „Najdłuższa Książka Świata” osiągnęła długość 779,58 m i aż 1849 stron.

W składaniu książki wzięło udział 174 dzieci ze Szkół Podstawowych nr 2, 10, 11, 13, 19, 28 i Przedszkola Publicznego nr 15. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w imprezie zostaną nagrodzone przypinkami podarowanymi przez Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Otrzymają też okolicznościowe zakładki do książki oraz lizaki. Dyrektorzy oraz nauczyciele przedszkoli i szkół otrzymają natomiast pisemne podziękowania za udział w akcji.

Gościem specjalnym tegorocznego finału była Ewa Chotomska, pisarka i autorka tekstów piosenek dla dzieci oraz córka Wandy Chotomskiej. Podczas spotkania autorskiego artystka przypomniała słynne wiersze swej matki, a także opowiedziała dzieciom o swojej własnej twórczości, nie tracąc jednocześnie okazji do rozbawiania publiczności. Rozdawała także obecnym cukierki, a na koniec każdy miał szansę otrzymać autograf pisarki ze specjalną dedykacją.

Klaudia Kobylańska

Organizacja akcji dofinansowana została przez Gminę Miasto Rzeszów w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.

----------------------------------------------------

Relacje w mediach:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów