Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13936210 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Spotkanie z historią fonografii w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

01-03-2018

Spotkanie z historią fonografii w Wypożyczalni Muzycznej


Pan Edison dał nam fonograf, co po polsku znaczy  g ł o s o p i s , a co niedokładnie wyraża działanie tego cudownego przyrządu, który nie tylko zapisuje, ale i odtwarza głos ludzki… Nie cud, że to słyszeć głos żywych ludzi, nieznanych i nigdy nie widzianych, oddzielonych od nas górami a morzami albo już nieżyjących i posiadać po drogich albo znakomitym osobach już nie autografy jak dotąd, ale autofony…” takimi słowami opisywał wynalazek Thomasa Alvy Edisona korespondent warszawskiego tygodnika ilustrowanego „Kłosy”, który miał okazję przysłuchiwać się genialnemu wynalazkowi  na jego pokazie w Paryżu w roku 1878. Z podobnego entuzjazmu zrodził się, do tej pory trwający, okresintensywnego rozwoju fonografii i jej obecności w kulturze polskiej, który wiele lat później spowodował powstanie bibliotek muzycznych w tym także - w roku 1971 - w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.


O tym czym jest fonografia, ile wynalazków dokonał Edison, dlaczego Graham Bell - i jego telefon - przyczynił się do podniesienia jakości nagrań dźwiękowych,  co zrobił Berliner i dla kogo w 1906 roku nagrywał Ignacy Jan Paderewski, jaki związek mają  wycieraczki do szyb samochodowych z muzyką i wiele innych ciekawostek mogli w piątek 9 marca br. dowiedzieć się uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie, oraz Szkoły Muzycznej I st w Kamieniu, którzy odwiedzili Wypożyczalnię Muzyczną wraz ze swoją nauczycielką fortepianu Agnieszką Hałdys.  
 

Można też było zobaczyć pocztówki dźwiękowe, taśmy szpulowe i stare radio lampowe, pokręcić korbką aparatu telefonicznego, włączyć „kaseciaka” i zajrzeć do faksymile rękopisów Jana Sebastian Bacha i Fryderyka Chopina a także zobaczyć o nim książkę w języku  Braille'a.


Wszystkie przygotowane przez Wypożyczalnię Muzyczna rekwizyty wzbudziły na tyle duże zainteresowanie, że już umówiliśmy się na kolejne spotkanie z nagraniami dźwiękowymi.


Barbara Balicka


-------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: