Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13936173 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Promocja tomiku poezji Janusza Pasterskiego „Księga Likierka” w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

01-03-2018

Promocja tomiku poezji Janusza Pasterskiego
„Księga Likierka” w Wypożyczalni Muzycznej

 

7 marca w Wypożyczalni Muzycznej odbyła się promocja tomiku poezji Janusza Pasterskiego Ksiega Likierka” wydanego w ramach serii poetyckiej Biblioteki „Frazy”.
 

Wyobrażenie o pisaniu wiąże się z biografią, poprzez biografię z miejscem. Nie ma pisania bez biografii. To styk doświadczenia życiowego i materii słowa.  Poprzez miejsce pisze się o sobie. Bez miejsc w których wzrastamy nie byłoby naszej ekspresji artystycznej” - powiedział Janusz Pasterski w odpowiedzi na pytanie Jana Wolskiego dotyczące początków twórczości poetyckiej pochodzącego z Biecza autora „Księgi Likierka”. Tomiku poezji, autorstwa historyka i krytyka literatury, felietonisty, redaktora tomów poetyckich i antologii, współtwórcy kwartalnika literackiego „Fraza”. Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UR.
 

Jak pisze się wiersze jak jest się literaturoznawcą?” – z jednej strony to bardzo przeszkadza z drugiej zaś można w świadomy sposób układać słowa ponieważ wie się jak uprawiać poezję. Wiedza o tym czym jest forma, konstrukcja, rytm, składnia, wspomagają intencję autora, żeby tekst był maksymalnie komunikatywny, żeby szukał odbiorcy, nawiązywał z nim kontakt. Bo jak myśli  Likierek  podmiot liryczny promowanego tomiku – „Wiersz jest po to, żeby do niego wracać”.


Tytułowa postać przewijająca się przez twórczość Janusza Pasterskiego to kot sui generis – jak pisze Andrzej Busza - to literacki zamysł, zabawa literacka. To „kot, który chodzi własnymi drogami i myśli własnymi myślami, z poczuciem humoru łagodnym jak powiew podkarpackiego wiatru w naszych dziwnych czasach, które z uporem schodzą na psy”.


Likierek przemyka przez kartki tomiku. Jego refleksyjna osobowość nie pozwala o sobie zapomnieć, a wnikliwe spojrzenie dostrzega rzeczy tego świata, które w codzienności umykają uwadze. „Poeta ma moc sprawczą kreowania wyobraźnią odbiorcy”, mówi Jan Pasterski. Likierek to postać, która stworzona została przypadkiem i żyje tylko w wierszu, ale obecność  jego myśli, przenika czytelnika i inspiruje wyobraźnię i prowokuje pytania.  I nie zabrakło tych zadawanych z ciekawości i troski o kondycję liryki, języka polskiego i czytelnictwo. Były też te dociekliwe, które zadaje się teoretykowi literatury, dotyczące formy,  techniki pisania wierszy i spójności redagowania tomów poetyckich.


Na zakończenie spotkania, Dyrektor WiMBP Barbara Chmura podziękowała poecie oraz obecnym w Wypożyczalni Muzycznej miłośnikom poezji za mile spędzony czas, doceniając, że wśród czytelników zainteresowanie liryką wzbudza duże zainteresowanie.


Barbara Balicka

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: