Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
11913420 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

100. rocznica urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka - wystawa

07-02-2018

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

zorganizowaną z okazji

100. rocznicy urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka


Ekspozycję można zwiedzać od 1 lutego 2018 r. do 27 lutego 2018 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 

Dedykowanie roku 2018 Ignacemu Tokarczukowi wiąże się z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin arcybiskupa, który przez wiele dekad jako ordynariusz archidiecezji przemyskiej był duchowym przywódcą mieszkańców Podkarpacia i ich zmagań z komunistycznym systemem.
 

Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża w rodzinie chłopskiej. W latach 1931–1937 był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Zbarażu, gdzie w 1937 złożył egzamin dojrzałości. W 1937 r. rozpoczął studia filozoficzno – teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza oraz formację kapłańską w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. W 1942 r. ukończył konspiracyjne Seminarium Duchowne we Lwowie i otrzymał święcenia kapłańskie. 
 

Nominację na biskupa przemyskiego otrzymał 3 grudnia 1965 r., zaś sakrę biskupią 6 lutego 1966 r. W trakcie posługi biskupiej, pomimo braku stosownych zezwoleń, utworzył w swojej diecezji przeszło 220 nowych parafii i wybudował ponad 430 kościołów z domami parafialnymi i katechetycznymi. Zasłynął również z odważnych wystąpień, bezkompromisowych kazań, stanowczego piętnowania systemu oraz programu ateizacji społeczeństwa. Stawał w obronie prześladowanych z powodów ideologicznych i politycznych. Zaskarbił sobie szacunek i oddanie wiernych wspieraniem różnych inicjatyw społecznych i tworzeniem nowych więzi społecznych w Kościele.
 

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 r. w Przemyślu.
 

Został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Najwyższe odznaczenie państwowe zostało mu przyznane jako wyraz uznania za posługę, odwagę i poświęcenie dla Kościoła i narodu polskiego.


Na wystawie przygotowanej w WiMBP prezentowane są różnorodne wydawnictwa ze zbiorów własnych, poświęcone sylwetce i działalności ks. arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz dziejom kierowanej przez Niego diecezji przemyskiej w latach 1966–1989, m.in.: „Działalność duszpastersko-społeczna Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka”, „Od Zbaraża do Przemyśla”, „W służbie Kościoła i narodu”, „Wybrał go Jezus... : Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk (1918-2012)”, „Z Arcybiskupem w nowe tysiąclecie : (rzecz o abp. I. Tokarczuku)”, „Z przemyskiej "twierdzy". Na ekspozycję składają się również: „Kazania pasterskie: 1966-1992”,  „Kazania pod specjalnym nadzorem” oraz  rozmowy z abp. Ignacym Tokarczukiem „Nie można zdradzić Ewangelii”.


Część z prezentowanych książek, m.in.:  „W starciu z totalitaryzmem”, „Nigdy przeciw Bogu : komunistyczna bezpieka wobec biskupów polskich”, „Po dwóch stronach barykady PRL : towarzysze, zdrajcy, bohaterowie, niezłomni”, „W starciu z totalitaryzmem” dokumentuje taktykę władz, które służbę biskupa Ignacego Tokarczuka uznawały jako zdecydowanie niebezpieczną dla PRL.


Ekspozycję zamykają unikatowe materiały z regionalnych zbiorów Dokumentów Życia Społecznego oraz wybrane artykuły z czasopism i gazet obrazujące drogę życiową, pracę duszpasterską i naukową arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz te, dotyczące odejścia Niezłomnego Pasterza,


Wystawę można zwiedzać od 1 do 27 lutego 2018 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.


Zapraszamy wszystkich chętnych do jej odwiedzenia.


Wstęp wolny!

Renata Dziepak

 

-----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: