Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wystawa "Pamięć o zagładzie", od dn. 2.01.2018 r. - zaproszenie

07-01-2018

zaprasza

na wystawę

Pamięć o zagładzie

zorganizowaną
z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

oraz z okazji 10. rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej

w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Ekspozycję można zwiedzać od 2 do 31 stycznia 2018 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Wstęp wolny!

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, których kolejna odsłona, w 2018 roku obchodzona jest pod hasłem Historia i zagłada Żydów naszym wspólnym dziedzictwem, WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę Pamięć o zagładzie ukazującą wieloaspektowo temat planowej eksterminacji ludności pochodzenia żydowskiego, pomordowanej w czasie II wojny światowej w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

Nie sposób wymienić wszystkich zbrodni, jakich dopuszczono się podczas masowego, szczegółowo zaplanowanego, instytucjonalnie zorganizowanego i systematycznie przeprowadzonego przez hitlerowską III Rzeszę mordu ludności żydowskiej. Życia pozbawiano wszystkich bez względu na wiek, płeć pochodzenie czy wyznanie religijne. Realizacja podjętego planu polegała na konfiskacie majątków i pozbawianiu Żydów podstawowych potrzeb życia codziennego. Zostali oni zmuszeni do życia w nieludzkich warunkach w gettach. Ogromne zagęszczenie ludności, głód, praca ponad siły, brak higieny i podstawowej opieki medycznej sprzyjały rozprzestrzenianiu się epidemii. Wielu z nich zmarło zanim Niemcy rozpoczęli akcje deportacyjne do obozów zagłady, by tam mordować ich w komorach gazowych, a  ciała palić w piecach krematoryjnych. Doprowadziło to do śmierci w gettach i w obozach koncentracyjnych blisko 6 mln Żydów.

Wśród prezentowanych na wystawie książek ze zbiorów własnych Biblioteki znajdują liczne wydawnictwa opisujące podjęty temat, m.in.: „Holokaust: zrozumieć dlaczego”, „Holocaust: ludzie, dokumenty, pamięć”, „Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie”, „Wojna i ludobójstwo: krótka historia Holokaustu”, „Kulturowe wymiary ludobójstwa”, „Polacy, Żydzi i Holocaust”, „Sprawcy: dlaczego zwykli ludzie dokonują masowych mordów”, „Szwadrony śmierci Hitlera”. Znajdują się tutaj również te, które opisują ówczesne realia, złożoność życia i ludzkich postaw w nieludzkiej rzeczywistości oraz te, które są  wstrząsającymi wspomnieniami ocalałych, m.in. „Cudem przeżyliśmy czas zagłady”, „Dziennik Anny Frank”, „Dziennik Dawida Sierakowiaka”, „Gehinom znaczy piekło: przeżyłem getto i dziewięć obozów”, „Gorzka wolność : wspomnienia ocalonej z Holocaustu”, „ Nieznane zapiski o getcie warszawskim”, „Patrzyłam na usta...: dziennik z warszawskiego getta”, „Przeminęło z ogniem: pamiętnik pisany w Warszawie w okresie od założenia getta do jego likwidacji” oraz „Przeżyłam Oświęcim”.

W gablotach znalazły się również książki przedstawiające losy bohaterów, którzy ratowali Żydów nie bacząc na grożącą im i ich bliskim śmierć. Jednym z nich była Irena Sendlerowa, która dokonała wielkiego dzieła ratując przed zagładą ok. 2,5 tysiąca dzieci. Zorganizowała przemyt dzieci żydowskich z getta umieszczając je w rodzinach zastępczych, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie. Przez cały czas trwania akcji wyprowadzania dzieci z getta Irena Sendlerowa prowadziła ich kartotekę, zapisując ich dane na małych rulonikach papieru. Karteczki te zostały potem zakopane w słoiku pod jednym z drzew w ogródku jednej z łączniczek.

Całość uzupełniają multimedia: filmy, audiobooki, mapy obozów hitlerowskich na ziemiach polskich 1939-1945 oraz krótkie informacje dotyczące ważnych faktów z historii zagłady ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.

Renata Dziepak

-------------------------------------------------------------------------------------