Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
11653907 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Wystawa "Pamięć o zagładzie", od dn. 2.01.2018 r. - zaproszenie

07-01-2018

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza

na wystawę


Pamięć o zagładzie


zorganizowaną
z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

oraz z okazji 10. rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej

w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

 

Ekspozycję można zwiedzać od 2 do 31 stycznia 2018 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 Wstęp wolny!


W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, których kolejna odsłona, w 2018 roku obchodzona jest pod hasłem Historia i zagłada Żydów naszym wspólnym dziedzictwem, WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę Pamięć o zagładzie ukazującą wieloaspektowo temat planowej eksterminacji ludności pochodzenia żydowskiego, pomordowanej w czasie II wojny światowej w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.


Nie sposób wymienić wszystkich zbrodni, jakich dopuszczono się podczas masowego, szczegółowo zaplanowanego, instytucjonalnie zorganizowanego i systematycznie przeprowadzonego przez hitlerowską III Rzeszę mordu ludności żydowskiej. Życia pozbawiano wszystkich bez względu na wiek, płeć pochodzenie czy wyznanie religijne. Realizacja podjętego planu polegała na konfiskacie majątków i pozbawianiu Żydów podstawowych potrzeb życia codziennego. Zostali oni zmuszeni do życia w nieludzkich warunkach w gettach. Ogromne zagęszczenie ludności, głód, praca ponad siły, brak higieny i podstawowej opieki medycznej sprzyjały rozprzestrzenianiu się epidemii. Wielu z nich zmarło zanim Niemcy rozpoczęli akcje deportacyjne do obozów zagłady, by tam mordować ich w komorach gazowych, a  ciała palić w piecach krematoryjnych. Doprowadziło to do śmierci w gettach i w obozach koncentracyjnych blisko 6 mln Żydów.


Wśród prezentowanych na wystawie książek ze zbiorów własnych Biblioteki znajdują liczne wydawnictwa opisujące podjęty temat, m.in.: „Holokaust: zrozumieć dlaczego”, „Holocaust: ludzie, dokumenty, pamięć”, „Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie”, „Wojna i ludobójstwo: krótka historia Holokaustu”, „Kulturowe wymiary ludobójstwa”, „Polacy, Żydzi i Holocaust”, „Sprawcy: dlaczego zwykli ludzie dokonują masowych mordów”, „Szwadrony śmierci Hitlera”. Znajdują się tutaj również te, które opisują ówczesne realia, złożoność życia i ludzkich postaw w nieludzkiej rzeczywistości oraz te, które są  wstrząsającymi wspomnieniami ocalałych, m.in. „Cudem przeżyliśmy czas zagłady”, „Dziennik Anny Frank”, „Dziennik Dawida Sierakowiaka”, „Gehinom znaczy piekło: przeżyłem getto i dziewięć obozów”, „Gorzka wolność : wspomnienia ocalonej z Holocaustu”, „ Nieznane zapiski o getcie warszawskim”, „Patrzyłam na usta...: dziennik z warszawskiego getta”, „Przeminęło z ogniem: pamiętnik pisany w Warszawie w okresie od założenia getta do jego likwidacji” oraz „Przeżyłam Oświęcim”.
 

W gablotach znalazły się również książki przedstawiające losy bohaterów, którzy ratowali Żydów nie bacząc na grożącą im i ich bliskim śmierć. Jednym z nich była Irena Sendlerowa, która dokonała wielkiego dzieła ratując przed zagładą ok. 2,5 tysiąca dzieci. Zorganizowała przemyt dzieci żydowskich z getta umieszczając je w rodzinach zastępczych, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie. Przez cały czas trwania akcji wyprowadzania dzieci z getta Irena Sendlerowa prowadziła ich kartotekę, zapisując ich dane na małych rulonikach papieru. Karteczki te zostały potem zakopane w słoiku pod jednym z drzew w ogródku jednej z łączniczek.
 

Całość uzupełniają multimedia: filmy, audiobooki, mapy obozów hitlerowskich na ziemiach polskich 1939-1945 oraz krótkie informacje dotyczące ważnych faktów z historii zagłady ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.


Renata Dziepak
 

-------------------------------------------------------------------------------------
 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: