Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
11346229 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

160. rocznica urodzin Josepha Conrada–Korzeniowskiego - wystawa, do dn. 2.01.2018 r. - zaproszenie

04-12-2017

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji
 

160. rocznicy urodzin Josepha Conrada – Korzeniowskiego


Ekspozycję można zwiedzać od 4 grudnia 2017 r. do 2 stycznia 2018 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 

Wystawa przygotowana przez WiMBP w Rzeszowie w ramach obchodów Roku Conrada jest krótkim wspomnieniem o angielskim pisarzu pochodzenia polskiego – Józefie Teodorze Konradzie Korzeniowskim w 160. rocznicę jego urodzin.


Józef Teodor Konrad Korzeniowski – urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, zmarł 3 sierpnia w 1924 roku w Oswalds, pod Canterbury, w południowo – wschodniej Anglii.


Był jedynym synem pisarza i działacza niepodległościowego Apollona Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich. Jego ojciec za działalność wywrotową został zesłany na Syberię. Matka Konrada postanowiła wyjechać na zesłanie wraz z mężem, zabierając ze sobą malutkie dziecko. Wraz z rodzicami przebywał na zesłaniu w Rosji w latach 1862–1867. Nędza zesłańczego życia zabiła najpierw matkę, a następnie ojca.


Po śmierci rodziców mieszkał we Lwowie i Krakowie, gdzie opiekował się nim wuj, Tadeusz Bobrowski. Opuścił Polskę w roku 1874 i wyjechał do Francji, gdzie zaciągnął się na statek. Przez kilkanaście lat pływał w brytyjskiej marynarce między innymi do Australii, Oceanii, Ameryki Środkowej  i Afryki – dosłużył się patentu kapitańskiego marynarki brytyjskiej.


W 1894 roku osiadł na stałe w południowo – wschodniej Anglii, poświęcając się pisarstwu. Pierwszą powieść "Szaleństwo Almayera" wydał w 1895 roku, Niedługo potem ożenił się z Angielką i osiadł na stałe niedaleko Londynu postanawiając utrzymywać się z pisania.


W ciągu następnych 30 lat napisał jeszcze 14 powieści (w 1900 r. „Lord Jim”, w 1902 r. „Jądro ciemności”, w 1904 r. „Nostromo”, w 1911 r. „W oczach Zachodu”, w 1917 r. „Smuga cienia”) i osiem tomów opowiadań. Conrad jako bystry obserwator rzeczywistości zasłynął jako pisarz opisujący brutalność kolonializmu, doświadczenie emigracji oraz ciemną stronę postępu i globalizacji.


Nigdy nie odciął się od swoich polskich korzeni, a jego twórczość jest elementem polskiej kultury, choć przeniesionej na anglosaski grunt.


Na ekspozycji przygotowanej w WiMBP prezentowane są publikacje poświęcone twórczości i życiu pisarza, m.in.: „Życie Conrada – Korzeniowskiego”, „Polskie zaplecze Josepha Conrada – Korzeniowskiego : dokumenty rodzinne, listy, wspomnienia” i „Conrad w oczach krytyki światowej”  wyboru dokonał Zdzisław Najder, „Szkice o Conradzie” Marii Dąbrowskiej, „Conrad : opowieść biograficzna” Barbary Koc „Joseph Conrad : 1857–1924”  Róży Jabłkowskiej, „Joseph Conrad : konteksty kulturowe” Wiesława Krajki, „Nad tekstami Conrada” i „O kompozycji tekstu Conradowskiego” Andrzeja Zgorzelskiego.


Przedstawiona jest również część dorobku literackiego autora, różne wydania jego utworów, wydane na początku XX wieku oraz te współczesne: „Szaleństwo Almayera” , „Tajny agent”, „Smuga cienia”, „Lord Jim”,” „Zwierciadło morza : opowieść”, „Nostromo”, „Murzyn z załogi Narcyza : opowieść morska”, „Zwierciadło morza”, „U kresu sił „”, „Ze wspomnień”, „Falk” , „O morzu : wybór myśli” i inne.


Uzupełnieniem wystawy są artykuły prasowe o życiu i twórczości pisarza z informacjami na temat ważnych faktów z i bibliografii oraz sentencje z jego utworów, m. in. najpopularniejsze frazy z jego powieści.


Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 31 grudnia 2017 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.


Wstęp wolny!

 

Renata Dziepak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: