Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13917791 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Ranking Bibliotek „Rzeczpospolitej" - edycja VII.

02-12-2017

 

MBP w Cieszanowie najlepsza na Podkarpaciu!


Za nami siódma edycja Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej". W pierwszej 100. bibliotek znalazło się 6 bibliotek z Podkarpacia. Najwyższe, 17. miejsce otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, zyskując zarazem tytuł najlepszej biblioteki w woj. podkarpackim. W pierwszej trójce najlepszych na Podkarpaciu bibliotek znalazły się oprócz MBP w Cieszanowie, na miejscu 2. Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie oraz na miejscu 3. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedz. w Szebniach.

 

Organizatorzy rankingu wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Ankieta zawierała 19 pytań. Uzyskano 650 odpowiedzi, których analiza stała się podstawą do wyłonienia zwycięzców.
 

Ocenie poddano m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniano też liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Przyznawano punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie.


Jak można przeczytać w Raporcie „Rzeczpospolitej” ankietowane placówki skutecznie aktywizują lokalną społeczność i promują czytelnictwo. – Biblioteka to obecnie miejsce, gdzie rządzi już nie tylko książka. Trzeba iść z duchem czasu i słuchać potrzeb czytelników. Stąd nasz udział w wielu nowatorskich projektach i nacisk na urozmaicanie księgozbioru. Stawiamy na nowości wydawnicze oraz audiowizualne – komentuje Anna Siewiorek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, laureatki 4.miejsca w tegorocznym rankingu.

 

Dużym atutem ankietowanych bibliotek jest fakt, że nie zamykają się na nowe technologie, są świadome że książka w obecnych czasach ma ogromną konkurencję w mediach i nowych, wciąż rozwijających się technologiach. Biblioteki uczą się jak je skutecznie wykorzystać do promocji czytelnictwa. Biblioteki coraz częściej posiadają licencję na dostęp do książek, czasopism czy baz danych zamieszczonych w sieci. W ponad 99 proc. bibliotek można skorzystać z Internetu, a w ok. 80 proc. również z wi-fi. Ponad 83 proc. placówek ma własną stronę internetową, a księgozbiór w sieci ma niemal 84 proc. ankietowanych bibliotek (o 11 pkt. proc. więcej niż rok temu). Ponad 45 proc. bibliotek udostępnia księgozbiór online, o 8 pkt. proc. więcej w stosunku do roku ubiegłego.

 

Najlepsze placówki biblioteczne potrafią się oprzeć negatywnym trendom i pomimo spadku czytelnictwa w Polsce, zaszczepiają miłość do książek najmłodszym. W ponad połowie badanych bibliotek działają kluby i koła czytelnicze. Dużą uwagę biblioteki poświęcają także czytelnikom 50+ organizując dla nich spotkania, imprezy czytelnicze i kursy komputerowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem. W zorganizowanych przez biblioteki publiczne imprezach literackich i okolicznościowych w minionych roku wzięło udział łącznie 7,9 mln. osób.


Ponad 55 procent placówek jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, ułatwiając nie tylko dostęp do budynków bibliotek, ale także udostępniając specjalistyczny sprzęt do odtwarzania książek zapisanych cyfrowo dla osób niedowidzących i niewidomych

 

Biblioteki podkarpackie w Rankingu Bibliotek 2017:

Miejsce 17. – Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie (pow. lubaczowski)

Miejsce 24. – Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie

Miejsce 40. – Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedz. w Szebniach

Miejsce 54. – Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale (pow. rzeszowski)

Miejsce 77. – Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie

Miejsce 97. – Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie (pow. dębicki)


Pełna lista Rankingu Bibliotek 2017 jest już dostępna na stronie internetowej „Rzeczpospolitej”.
 

Wszystkim zwycięskim bibliotekom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji tej bibliotecznej rywalizacji za rok!


Ewa Lelek Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: