Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13917814 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

11. spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki - relacja

02-12-2017

11. spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki

 

30 listopada w sali marszałkowskiej Hotelu Rzeszów odbyło się kolejne, tym razem już 11. doroczne spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki będące posumowaniem działalności Klubów w 2017 roku. Mimo niesprzyjającej pogody przybyła liczna, bo 70 osobowa grupa bibliotekarzy. Gości powitała Pani Barbara Chmura Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podziękowała moderatorom podkarpackich DKK za prowadzenie Klubów, zaangażowanie w rozwój czytelnictwa i przypomniała o istotnej roli książki i czytania w działalności bibliotecznej i klubowej.

Spotkanie rozpoczęło się od nagrodzenia 3 Klubów działających w: Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Lesku, Miejskiej Bibliotece w Mielcu i Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie; moderatorom DKK: Joannie Krawczyk, Marcie Nowakowskiej i Marzenie Midurze Pani Dyrektor Barbara Chmura wręczyła czytniki ebooków Kindle 3.

Następnie moderatorzy DKK wysłuchali wykładu „Fala ze Skandynawii. Co warto czytać, a co ze spokojem pominąć" Pani Justyny Czechowskiej, tłumaczki literatury szwedzkiej i norweskiej. W swoim ciekawym i bogatym w informacje wystąpieniu przedstawiła najważniejsze dzieła i najważniejszych twórców skandynawskich. Zaczęła od polskich powieści ze Skandynawią w tle potem był skandynawski reportaż, powieść obyczajowa, kryminał i thriller. Szczegółowo omówiła twórczość Henninga Mankella mistrza kryminału zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Na koniec wykładu przedstawiła „perełki” literatury skandynawskiej i poleciła książki przez siebie tłumaczone.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Republika czytających ludzi”, który został zrealizowany w bieżącym roku przez krakowski oddział TVP3. Ekipa filmowa odwiedziła kilka miejscowości, w których działają kluby, aby wysłuchać opowieści osób w różnym wieku, których  łączy czytelnicza pasja. W filmie głos zabierają m.in. klubowicze z Działdowa, Skalbmierza, Pabianic, Dąbrowy Tarnowskiej, Lublina i Gdańska. Celem filmu jest promocja programu DKK oraz prezentacja wybranych Klubów i różnych form promocji książki i czytelnictwa.

Halina Krzych z MiPBP w Kolbuszowej podzieliła się swoimi obserwacjami i doświadczeniami ze spotkań w Klubach  z cyklu Opowiem Wam o swoim Klubie. W prezentacji multimedialnej przedstawiła działalność DKK w Kolbuszowej i Filii w Bukowcu. Klubowicze nie tylko chętnie czytają książki, ale także toczą gorące dyskusje i spory literackie. Dzielą się swoimi refleksjami, przeżyciami, uczestniczą w spotkaniach autorskich, wydarzeniach bibliotecznych, targach książki i wycieczkach krajoznawczych. Nowi moderatorzy, którzy dopiero dołączyli do projektu, mieli okazję, by podpatrzeć dobre praktyki co będzie procentowało lepszymi spotkaniami i ciekawszymi dyskusjami.

Informację o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim w 2017 r. oraz planach na 2018 r. przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK. W bibliotekach publicznych Podkarpacia funkcjonuje 95 DKK, 57 dla dorosłych i 38 dla dzieci i młodzieży. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie zyskał w 2017 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Chmielniku, Hermanowej, Przedborzu i Zarzeczu. Kluby proponują czytelnikom ciekawe książki do dyskusji, spotkania autorskie i interesujące rozmowy na temat przeczytanych książek. Dla klubowiczów i czytelników bibliotek zakupiono 1 340 książek i zorganizowano 65 spotkań autorskich z: Krystyną Czerni, Wiesławem Drabikiem, Magdaleną Grzebałkowską, Agnieszką Grzelak, Wojciechem Jagielskim, Anną Janko, Roksaną Jędrzejewską - Wróbel, Joanną Jodełką, Grzegorzem Kasdepke, Barbarą Kosmowską, Marią Krasowską, Angeliką Kuźniak, Agnieszką Lingas - Łoniewską, Andrzejem Mellerem, Krystyną Mirek, Joanną Olech, Andrzejem Pilipiukiem, Olgą Rudnicką, Moniką Sznajderman, Agatą Tuszyńską, Pawłem Wechterowiczem, Magdaleną Witkiewicz, Magdaleną Zimny – Louis. Omówiła także plany DKK na 2018 rok.

Na zakończenie spotkania Barbara Wójcik z DKK w Ustrzykach Dolnych przedstawiła relację ze szkolenia moderatorów DKK, które odbyło się w Warszawie 9 i 10 listopada.

Wszyscy moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2018 rok a także materiały promocyjne i reklamowe niezbędne do prowadzenia DKK.

Małgorzata Augustyn

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: