Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wystawa o życiu i twórczości Wandy Chotomskiej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, od dn. 9.10.2017 r. - zaproszenie

09-10-2017

Wystawa o życiu i twórczości Wandy Chotomskiej

w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

„Dorośli lepiej pamiętają książki z własnego dzieciństwa niż te,

które przeczytali później, nawet niedawno.

Dzieci czytają jakoś inaczej. Może bardziej emocjonalnie?

Bardziej serio? Nie wiem. Na pewno inaczej”

(Nie śmiać się, Z Wandą Chotomską rozmawia Grzegorz Leszczyński,
„Nowe Książki” 2014, nr 6, s.5).

Wanda Chotomska, „literacki pediatra” – jak mówiła o sobie, to osobowość, kreująca wyobraźnię dziecięcą wielu pokoleń Polaków. Urodziła się 26 października 1929 r. Pisarka, poetka, dziennikarka, autorka słuchowisk, widowisk teatralnych i telewizyjnych dla dzieci, a także tekstów piosenek.  Stworzyła cykl dobranockowy „Jacek i Agatka”, który ukazywał się w Telewizji Polskiej w latach 1962–1972. Oprócz tomików wierszy wydała również bajki, baśnie, opowieści, wierszowane opowiadania, prozę biograficzną.

Opublikowała m.in.: „Wiersze pod psem” (1959); „Przygody jeża spod miasta Zgierza” (1964); „Gdyby tygrysy jadły irysy” (1968); „Dzień dobry, królu Zygmuncie”(1973); „Remanent”(1985); „Pięciopsiaczki” (1985).

Jest utwory to odbicie tradycji literackich Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Charakterystyczne dla jej twórczości jest zabawa słowem, nieoczekiwane i pełne fantazji skojarzenia. Pisarstwo Wandy Chotomskiej jest pełne empatii dla młodego czytelnika, nie brakuje w nim humoru, ale i tematów ważnych z perspektywy dziecka.

Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia 2017 roku w Warszawie.

Wystawa prezentuje biografię pisarki, jej wybrane utwory oraz publikacje dostępne w bibliotece. Dodatkowo dla każdego czytelnika przygotowana zostały fragmenty wierszy dla dzieci z bogatej twórczości poetyckiej Wandy Chotomskiej.

Ekspozycję można obejrzeć od 9 do 31 października 2017 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w godzinach otwarcia biblioteki
.

Marcelina Janisz