Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wystawa "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów", od dn. 2.10.2017 r. - zaproszenie

02-10-2017

zaprasza
na wystawę

„Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów”

zorganizowaną

z okazji 200. rocznicy śmierci bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych.

Ekspozycję można zwiedzać od 2 do 28 października 2017 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Wstęp wolny!

Z okazji ważnej rocznicy jaką jest 200-lecie śmierci Tadeusza Kościuszki, najwyższego naczelnika sił zbrojnych, przywódcy ogólnonarodowego powstania, polskiego i amerykańskiego generała w WiMBP w Rzeszowie została przygotowana wystawa. Ekspozycja przybliża postać wielkiego Polaka postrzeganego jako bohatera narodowego Polski, który dodatkowo przysłużył się niezależności Stanów Zjednoczonych. Zasługi Naczelnika docenił Sejm RP, co znalazło swój wyraz m.in. w ustanowieniu roku 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 r. w Mereczowczyźnie na Polesiu w rodzinie średnio zamożnej szlachty. Jego ojcem był pułkownik Ludwik, Tadeusz Kościuszko, a matką Tekla z Ratomskich, białoruska szlachcianka wyznania prawosławnego. Pobierał nauki w szkole pijarów oraz w Szkole Rycerskiej w Warszawie. Wyjątkowo uzdolniony uzyskał królewskie stypendium i kontynuował naukę w Paryżu.

Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Fortyfikował tam obozy Armii Kontynentalnej. Zbudował twierdzę West Point. Został awansowany na generała brygady amerykańskiej.

Po powrocie do Polski został powołany do wojska w stopniu generała-majora. Wykazał się odwagą walcząc w wojnie polsko – rosyjskiej w bitwach pod Zieleńcami i Dubienką. Po przystąpieniu króla Stanisława Augusta do Targowicy podał się do dymisji. Wyjechał do Lipska, potem do Francji i Włoch.

W 1794 roku wywołał w Krakowie powstanie zwane kościuszkowskim, ogłosił insurekcję i objął władzę dyktatorską jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Rozbił wojska gen. Tomasowa pod Racławicami, jednak po przegranej bitwie pod Maciejowicami został uwięziony w Petersburgu.

Ostatnie lata swojego życia spędził w Szwajcarii. Zmarł 15 października 1817 w Solurze. W domu, w którym mieszkał znajduje się dziś jego Muzeum jego pamięci. W 1818 roku ciało Kościuszki zostało przewiezione do Krakowa, gdzie spoczywa w kryptach królewskich.

Na przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie wystawie prezentowane są wydawnictwa ze zbiorów własnych WiMBP przedstawiające postać Tadeusza Kościuszki, w tym te cenne z przełomu XIX/XX wieku, m.in.: „Słowo o roku Kościuszkowskim i jego idei” z 1894, „Tadeusz Kościuszko” Edmunda Jezierskiego z 1918, „Tadeusz Kościuszko jego odezwy i raporta uzupełnione celniejszemi aktami odnoszącemi się do powstania narodowego 1794”, „Wojsko Polskie Kościuszki w roku 1794” podług wiarygodnych źródeł oprac. Bolesław Twardowski z 1894, „Pamiątki kościuszkowskie” Wiktora Gomulickiego z 1925 oraz „Kim był Tadeusz Kościuszko” Adama Próchnika  z 1946.

Na ekspozycję składają się również reprodukcje obrazów Zygmunta Ajdukiewicza oraz pocztówka z 1898 roku przedstawiająca pomnik Tadeusz Kościuszki w Rzeszowie.

Ekspozycję można zwiedzać od 2 do 28 października 2017 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

Renata Dziepak
Dział Informacyjno-Bibliograficzny

-------------------------------------------------------------------------------------