Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13427001 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Nagroda Literacka Nike 2017

02-10-2017

 Nagroda Literacka Nike 2017

 

Laureatem 21. edycji Nagrody Literackiej Nike 2017 został Cezary Łazarewicz za reportaż "Żeby nie było śladów : sprawa Grzegorza Przemyka".  Książka wydana została w 2016 r. przez Wydawnictwo Czarne.

Jest to reportaż historyczny prezentujący jedną z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL.

Cezary Łazarewicz opisuje historię Grzegorza Przemyka, maturzysty, który w 1983 r. został śmiertelnie pobity przez milicję. Autor szczegółowo odtwarza okoliczności jego pobicia i śmierci, przebieg procesu, zacieranie śladów zbrodni przez władze komunistyczne oraz  bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych.

W laudacji na cześć laureata Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike, powiedział: Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż – reportaż historyczny. (...). To historia sprzed ponad trzech dekad, z zamkniętej epoki, ale mechanizmy w niej opisane zawsze mogą się powtórzyć. Ta książka jest wiarygodnym świadectwem tamtego czasu – podczas obrad jury w jednym byliśmy zgodni – po przeczytaniu 20 stron mamy wrażenie, że nagle znaleźliśmy się z powrotem w początku lat 80. To jest bardzo ciężkie doświadczenie. Ta książka może być też przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy.

Laureat, Cezary Łazarewicz, odbierając nagrodę wspomniał, że pisząc książkę "Żeby nie było śladów", bał się, że nikt jej nie przeczyta. To miała być książka o czasach, które nigdy się nie zdarzą, o tym, jak kłamstwo zwycięża. Kiedy już ją napisałem, opisując mechanizmy władzy sprzed 30 lat, to nagle zauważyłem, że są one wieczne. (...) To, co dzieje się teraz, bardzo przypomina te mechanizmy, które wydawało mi się, że już nigdy nie wrócą. (...) Mam nadzieję, że za 20 lat będzie ktoś, kto opisze dzisiejsze mechanizmy władzy i, być może, też za to dostanie nagrodę – powiedział autor odbierając statuetkę Nike.


Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w niedzielę 1. października br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Za reportaż "Żeby nie było śladów" autor otrzymał wcześniej Nagrodę im. Oskara Haleckiego oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta została też Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków oraz była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Jest też autorem zbioru reportaży: „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015). Maria Szot 
Dział Informacyjno-Bibliograficzny

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: