Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Narodowe Czytanie 2017. Stanisław Wyspiański „Wesele” - relacja

02-09-2017

Narodowe Czytanie 2017

Stanisław Wyspiański „Wesele”

2 września 2017 r. na placu przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie odbyło się VI. ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. Tegoroczna impreza, na którą zaprosili Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, ponownie zgromadziła tłumy Rzeszowian. W tym roku mieszkańcy Rzeszowa, zaproszeni goście i aktorzy Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie wspólnie przeczytali dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

Lekturę wybrano w internetowym głosowaniu spośród kilku propozycji. W głosowaniu, oprócz „Wesela”, wzięły udział: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowski” Juliusza Słowackiego.

Rzeszowskie czytanie rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Lesiaki, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie, który zaprezentował tańce krośnieńskie i lasowiackie, a Zespół Śpiewaczy Wesołe Kumoszki wraz z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury Filia Country odśpiewał tradycyjne pieśni weselne. Pomiędzy występami młodzi artyści z zespołu tanecznego przeczytali fragment „Wesela” w rolach Panny Młodej i Pana Młodego, w strojach będących rekonstrukcją oryginałów stroju weselnego sprzed stu lat. Podczas występów, zgromadzeni widzowie poczęstowani zostali tradycyjnym, polskim chlebem.

W specjalnej Przestrzeni Głośnego Czytania, każdy z uczestników mógł zmierzyć się z wybranym tekstem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Przygotowany został też afisz oraz tablica z wybranymi cytatami z „Wesela”.

Do wspólnego czytania fragmentów dramatu Stanisława Wyspiańskiego, zaprosiła Rzeszowian Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Przestrzeń Głośnego Czytania poprowadził Pan Maciej Owczarek z Teatru Maska w Rzeszowie. Czytanie wybranych tekstów rozpoczęli aktorzy Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Dagny Cipora, Robert Chodur, Mateusz Mikoś. Pierwszymi gośćmi Przestrzeni Głośnego Czytania była Pani Krystyna Wróblewska - Poseł na Sejm RP oraz Pani Grażyna Szarama - Radna Miasta Rzeszowa. Udział wzięli także czytelnicy, członkowie Klubów Książki, sympatycy Biblioteki  oraz mieszkańcy Rzeszowa.

Zaproszenie na Narodowe Czytanie przyjęli min. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, przedstawiciele mediów:

Pan Jerzy Cypryś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Stanisław Sienko – Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Jego Magnificencja prof. dr hab. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Pan dr Andrzej Rozmus – Prorektor ds. Nauczania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Pani dr Bożena Sowa –Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej,  Pan Konrad Fijołek – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Pan Witold Walawender – Radny Miasta Rzeszowa, Przewodniczący Komisji Kultury, Pan Jacek Kotula – Radny Województwa Podkarpackiego, Pan Czesław Chlebek – Radny Miasta Rzeszowa, Pani Maria Warchoł – Radna Miasta Rzeszowa, Pan Mateusz Werner – Inspektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Czcigodny Ksiądz Tomasz Nowak – Rzecznik Prasowy Diecezji Rzeszowskiej,  Pan Tomasza Baran – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Pan ppłk Rafał Kowalik – Szef Sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Pan Adam Bienias – Dziennikarz TVP3 Rzeszów, Pani Urszula Sobol – Dziennikarz GC NOWINY, Pani Małgorzata Korczykowska – Nauczyciel SP 16, Pan Jan Niemaszek – Aktor, członek zarządu Polskiego Radia Rzeszów, Pani Aleksandra Dąbrowska – Kierownik Akademii Nauki Oddziału w Rzeszowie.

Podczas trwania imprezy, każdy z jej uczestników mógł skorzystać z możliwości pamiątkowego opieczętowania prywatnych egzemplarzy lektury pamiątkową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Strefa Zabaw”, do której Biblioteka zaprosiła najmłodszych. Na dzieci czekały liczne animacje, gry, konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, zabawy, malowanie twarzy, zgadywanki, zabawy z wykorzystaniem chusty Klanzy, przygotowane przez bibliotekarzy i animatorów.

W trakcie zabaw odbyło się też „Rodzinne quizowanie”, podczas którego uczestnicy zabawy mogli wykazać się wiedzą w zakresie znajomości lektury. Jedną z atrakcji były warsztaty rękodzieła „Weselne wianki”, podczas których dzieci i dorośli mogli stworzyć niepowtarzalne wianki z papierowych kwiatów.

„Narodowe Czytanie” zakończył pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej.

Dyrekcja Biblioteki składa serdeczne podziękowania przybyłym gościom, partnerom imprezy, sponsorom, wolontariuszom, instytucjom oraz wszystkim pracownikom Biblioteki, zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Anna Dobrzańska

Gościem specjalnej audycji Polskiego Radia Rzeszów na temat „Wesela” i Narodowego Czytania, 1 września o godzinie 17.30 była Pani Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, wraz z Małgorzatą Rauch – Podkarpackim Kuratorem Oświaty i Panem  dr Janem Wolskim. Rozmowę przeprowadził red. Adam Głaczyński.

-----------------------------------------------------------------------------------