Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wspomnienie o Wandzie Chotomskiej

01-08-2017

Wspomnienie o Wandzie Chotomskiej

2 sierpnia 2017 r. zmarła w Warszawie Wanda Chotomska, 87-letnia pisarka, poetka, autorka ponad dwustu książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych. Mam taką specjalizację: jestem pediatrą w literaturze, na receptach wypisuję uśmiech - mówiła o sobie.

Wanda Chotomska urodziła się w Warszawie 26 października 1929 roku, studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała na łamach "Świata Młodych" w 1949 r. W 1958 r. opublikowała pierwszy tomik poezji, "Tere fere". W 1969 r. Chotomska otrzymała przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu, którego sama była pomysłodawczynią. W 1976 roku została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych), a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.

Chotomska napisała imponującą ilość wierszyków, opowiadań i innych utworów, ale jak żartowała w wywiadach, nigdy ich nie policzyła, bo jest kiepska z matematyki. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy dla dzieci, ważniejsze z nich to  "Tere-fere", "Gdyby tygrysy jadły irysy", "Kaczka tłumaczka", "Dla każdego coś śmiesznego", "Gdyby kózka nie skakała", "Dlaczego cielę ogonem miele", "Dziesięć bałwanków", "Kram z literami". Jej najbardziej znanym dziełem jest pierwsza dobranocka Telewizji Polskiej - „Jacek i Agatka” (1962–1972).

Wanda Chotomska kilkakrotnie gościła w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, spotykając się z zawsze liczną rzeszą swoich czytelników.

Ewa Ferenc
Dział Informacyjno-Bibliograficzny