Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

70. rocznica śmierci Wandy Siemaszkowej – artykuł w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej

02-08-2017

70. rocznica śmierci Wandy Siemaszkowej –
artykuł w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej

W portalu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej ukazał się artykuł poświęcony twórczości artystycznej Wandy Siemaszkowej (1867-1947). Tekst powstał z okazji przypadającej 6 sierpnia 70. rocznicy śmierci aktorki.

Wanda Siemaszkowa pracowała w wielu teatrach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Poznaniu, Katowicach. W ostatnich latach życia związana była z Teatrem Ziemi Rzeszowskiej, w którym pracowała jako dyrektor, reżyser oraz aktorka. Miała ogromny wpływ na wykreowanie zespołu aktorskiego i kształt artystyczny sceny rzeszowskiej.

W karierze scenicznej zasłynęła jako odtwórczyni pierwszo- i drugoplanowych ról w repertuarze klasycznym. Grała, m.in. Julię w sztuce „Romeo i Julia”, Małgorzatę w „Fauście”, Lady Makbet, Balladynę czy Joannę w „Dziewicy Orleańskiej”. Dobrze czuła się w inscenizacjach dramatów Henryka Ibsena.

Agnieszka Tercha - autorka artykułu w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej, podaje wiele szczegółów z dorobku artystycznego Wandy Siemaszkowej, wskazuje bibliografię przedmiotową oraz strony internetowe poświęcone aktorce. Szczególną uwagę zwraca na publikacje zamieszczone w PBC, m.in. listy Wandy Siemaszkowej, materiały poświęcone jubileuszom pracy artystycznej, fotografie przedstawiające artystkę oraz na powojenną prasę rzeszowską, w której ukazywały się wzmianki o repertuarze Teatru rzeszowskiego.

Zdigitalizowane materiały zamieszczone w bibliotece cyfrowej pochodzą ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie oraz z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Zachęcamy do lektury publikacji o Wandzie Siemaszkowej w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej >>

Bożena Janda
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych