Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
12491258 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Prezentacja zasobów cyfrowych i działań WiMBP w Rzeszowie w zakresie digitalizacji podczas Festiwalu Wschód Kultury - relacja

05-07-2017


Prezentacja zasobów cyfrowych i działań WiMBP w Rzeszowie 
w zakresie digitalizacji podczas Festiwalu Wschód Kultury

 
 

Podczas tegorocznego Festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, WiMBP w Rzeszowie miała możliwość zaprezentowania i promowania swoich bogatych zasobów cyfrowych oraz współpracy przy ciekawym projekcie poświęconym dziedzictwu kulturowemu regionu, przygotowanym przez Fundację Rzeszowską pod nazwą „Sięgając do korzeni”.


Elementami projektu były, m.in. panel dyskusyjny dotyczący dziedzictwa fotograficznego Edwarda Janusza, zbiórka i digitalizacja zdjęć pochodzących z atelier tego rzeszowskiego fotografa oraz wystawa i mapping jemu poświęcone.


Ciekawym wydarzeniem był panel dyskusyjny, który zorganizowała Fundacja Rzeszowska w Klubie Festiwalowym na rzeszowskich Bulwarach 23 czerwca 2017 r. Zaproszonymi do dyskusji gośćmi byli: Elżbieta Kaliszewska – prawnuczka Edwarda Janusza, Bożena Janda z WiMBP w Rzeszowie oraz Rafał Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Panel dyskusyjny prowadziła Ilona Dusza Kowalska - prezes Fundacji Rzeszowskiej. Rozmowa z udziałem publiczności, dotyczyła dorobku Edwarda Janusza, możliwości digitalizacji i szerokiego prezentowania spuścizny fotograficznej po Edwardzie Januszu w postaci ponad 30. tysięcy szklanych klisz oraz działań, które prowadzi WiMBP w Rzeszowie w związku ze zbiórką i digitalizacją pamiątek rodzinnych (fotografii i dokumentów archiwalnych) w ramach projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego Podkarpacia z archiwów prywatnych”. Bożena Janda odniosła się do potrzeby cyfrowego dokumentowania i prezentowania historii regionu zapisanej w archiwach przechowywanych przez mieszkańców Podkarpacia, przedstawiła założenia projektu prowadzonego przez Bibliotekę od 3 lat oraz przykłady ciekawych dokumentów zebranych w portalu i historie z nimi związane. Odniosła się także do zbiórki „januszy” - fotografii z zakładu Edwarda Janusza, których w krótkim czasie zebrano ponad 40.


Możliwość obejrzenia efektów zbiórki „januszy” wśród mieszkańców regionu dała wystawa plenerowa pod nazwą „Sięgając do korzeni. Dziedzictwo fotograficzne”, przygotowana przez Fundację Rzeszowską i prezentowana w dniach 22-25 czerwca 2017 r. obok Klubu Festiwalowego na Bulwarach. Dodatkową atrakcją wystawy był fotoplastykon, który umożliwił obejrzenie wybranych fotografii w technologii 3D. Plansze wystawiennicze zawierały też informację o projekcie „Przeszłość w pamiątkach ukryta”. 


Dużą niespodzianką dla publiczności, przygotowaną przez Fundację Rzeszowską, był nocny mapping na koronach drzew nad brzegiem Wisłoka. Multimedialny video mapping pozwolił zaprezentować mieszkańcom miasta postać Edwarda Janusza - fotografa i dokumentalisty z przełomu XIX i XX wieku. Widowisko świetlne można było oglądać na Bulwarach w dniach 24 i 25 czerwca 2017 r., po godz. 22.00. 


Niezwykłym doznaniem artystycznym podczas Wschodu Kultury był koncert Art Celebration – East United, który odbył się w Filharmonii Podkarpackiej 22 czerwca 2017 roku. Koncert poświęcony był pamięci artystów muzycznych i twórców ze Wschodu: Stanisława Lema, Andy Warhola, Wojciecha Kilara, Nachuma Sternheima i Tomasza Stańko. Podczas koncertu artystom towarzyszyła multimedialna wizualizacja wykorzystująca, m.in. zasoby cyfrowe udostępnione przez WiMBP w Rzeszowie – były to dawne zdjęcia przedstawiające mieszkańców regionu oraz zabytki podkarpackie. Kolaż wzbogacił koncert muzyczny i doznania artystyczne publiczności.


Wszystkie przedstawione działania promowały zasoby cyfrowe i inicjatywy WiMBP w Rzeszowie w zakresie prezentacji dziedzictwa kulturowego regionu.
 

Informujemy jednocześnie, że WiMBP w Rzeszowie w dalszym ciągu prowadzi zbiórkę „januszy” oraz innych pamiątek rodzinnych, które po digitalizacji prezentowane są w portalu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.

Kontakt: Bożena Janda
bjanda@wimbp.rzeszow.pl
tel. (17) 86 69 441


Dziękujemy Ilonie Duszy Kowalskiej i Fundacji Rzeszowskiej za współpracę w ramach projektu „Sięgając do korzeni”.

 

 Bożena Janda
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie

---------------------------------------------------------------------
 

GALERIA

*Zdjęcia prezentowane w galerii z Festiwalu Wschód Kultury udostępniła Fundacja Rzeszowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: