Podaj swój adres e-mail

Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

”Na bal z Mistrzem i Małgorzatą” - Maraton Głośnego Czytania w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie - relacja

30-06-2017

”Na bal z Mistrzem i Małgorzatą” -

Maraton Głośnego Czytania w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie

Na bal z Mistrzem i Małgorzatą” to tytuł „Maratonu Głośnego Czytania”, który odbył się 19 czerwca 2017 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Głównym bohaterem spotkania czytelniczego była książka Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata”.

Maraton Głośnego Czytania zwany Maratonem Czytelniczym poprowadził doktorant Tomasz Kasza z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Gościem spotkania była również doktorantka Aleksandra Smusz z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Celem Maratonu Głośnego Czytania było promowanie czytelnictwa i pogłębianie znajomości literatury pięknej, pobudzanie wyobraźni, kreatywności i oryginalnego widzenia tematu, budowanie emocjonalnej więzi z książką i z biblioteką oraz wzmocnienie zainteresowań młodzieży twórczością Michaiła Bułhakowa.

W Maratonie Czytelniczym wzięli udział uczniowie następujących szkół średnich:

1. Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie
Czytający:
Paweł Pocałuń, Patryk Rela i Daniel Lasota - z Kl. III b,
Katarzyna Kotula, Anna Rzeszutko, Karolina Kasprzyk - z Kl. III a.
Opiekun Dorota Frańczak.

2. Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego –Technikum Nr 12 w Rzeszowie.
Czytający:
Bartosz Wałczyk, Marcelina Komar i Aleksandra Dyrkacz.
Opiekun Barbara Jastrzębska.

Przed rozpoczęciem czytania, Tomasz Kasza przedstawił krótką prelekcję nawiązującą do wspomnianej lektury. Autor książki Michaił Bułhakow ze względu na więzi i zainteresowanie religią był odrzucany społecznie.

Tematyka utworu nawiązuje do postaw i postępowania wobec prawdy. Bułhakow interesował się religią i mitami, a szczególnie treściami dotyczącymi zła i dobra. W lekturze występują wątki biblijne. Pierwszy rozdział ma charakterystyczny plan i nawiązuje do rozmowy głównego bohatera Michaiła Aleksandrowicza Berlioza (redaktora miesięcznika literackiego) z Nieznajomym, dotyczącej prawdziwości istnienia Jezusa. Nieznajomy posiada laskę z trójkątem, która symbolizuje atrybuty diabła. Mówi ”Jestem Niemcem, bo stworzył mnie Goethe” („Faust”). Zna też wszystkie języki świata.

Drugi rozdział to sąd Jezusa przed Piłatem w Jeruzalem. Jezus wobec Piłata pyta „stoisz przed prawdą i pytasz o prawdę?”. W lekturze, sacrum - to co święte, miesza się z profanum - z tym co ziemskie.

W dalszej części spotkania, grupom zostały przydzielone do czytania poszczególne rozdziały książki „Mistrz i Małgorzata”:

Grupa 1: Rozdział 1 – „Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi” - Zespół Szkół nr 2 -VII LO.
Grupa 2: Rozdział 2 – „Poncjusz Piłat” – Zespół Szkół nr 2 – VII LO.
Grupa 3: Rozdział 3 – „Dowód siódmy” – Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego.
Grupa 4: Rozdział 4 – „Pogoń” – Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego.
Grupa 5: Rozdział 7 – „Fatalne Mieszkanie” – Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego.

Uczestnicy Maratonu Czytelniczego wynieśli z tego spotkania doświadczanie obcowania ze znakomitą literaturą, bardzo bogatą w treść, ciekawą i zachęcającą do myślenia. Spotkanie miało również na celu propagowanie bezpośredniego kontaktu z książką, gdyż dzisiaj, zwłaszcza wśród młodych ludzi, czytanie książek rzadko postrzegane jest jako jedna z form spędzania wolnego czasu.

Dziękujemy Tomaszowi Kaszy z Uniwersytetu Rzeszowskiego za wykład i udział w Maratonie Głośnego Czytania. Aleksandrze Smusz z Uniwersytetu Rzeszowskiego i uczestnikom spotkania z Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie dziękujemy za przybycie i udział w Maratonie.

*Źródło: Michaił Bułhakow: „Mistrz i Małgorzata”. Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1990.

Anna Kurowska

--------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.