Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
12855016 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

MAK+ : specjalistyczne szkolenie bibliotekarzy podkarpackich - relacja

30-06-2017

  MAK+
- specjalistyczne szkolenie bibliotekarzy podkarpackich

 

Z dużym zainteresowaniem bibliotekarzy podkarpackich bibliotek publicznych spotkało się specjalistyczne szkolenie z programu bibliotecznego MAK+. W spotkaniu, które odbyło się 29 czerwca 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie udział wzięło 39 bibliotekarzy z bibliotek w powiatach: brzozowskim, dębickim, jasielskim, kolbuszowskim, krośnieńskim, leskim, niżańskim, przemyskim, rzeszowskim i tarnobrzeskim. Tematem szkolenia były tym razem nowości w systemie MAK+ 3.0 oraz wyszukiwanie fasetowe i deskryptory, niezwykle ważne zagadnienia dla wszystkich bibliotekarzy opracowujących i udostępniających zbiory biblioteczne. Szkolenie zorganizował Dział Instrukcyjno-Metodyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, a prowadzącym był Łukasz Szymański, administrator systemu MAK+ w woj. podkarpackim.

Prowadzący szkolenie zaprezentował i omówił wszystkie nowości i modyfikacje w programie MAK+ 3.0 (Fenix) w poszczególnych modułach programu: w Katalogu, Magazynie, Wypożyczalni, Czytelni, Raportach oraz Administratorze lokalnym, jakie zostały wdrożone do programu w ostatnim czasie. Były to m.in.: nowe podpola formatu MARC21 związane z deskryptorami, zmiany w wyszukiwaniu rekordów w BC, nowe indeksy wyszukiwawcze, zasady wyszukiwania zaawansowanego, nowe statusy egzemplarzy w module Magazyn, zmiany w szablonie i parametrach wydruku etykiet, zmiany na koncie czytelnika, nowości dotyczące komputerowego gromadzenia i selekcji zbiorów w module Raporty.


W kolejnej części spotkania Ł. Szymański przedstawił dane statystyczne dotyczące komputeryzacji bibliotek w woj. podkarpackim i miejsca systemu MAK+ wśród tych bibliotek. Niezwykle ciekawym punktem tej części szkolenia były dane statystyczne dotyczące wpływu rozpoczęcia elektronicznej ewidencji wypożyczeń na ogólny wzrost wypożyczeń oraz liczby czytelników.


Ostatnia część szkolenia poświęcona była wyszukiwaniu fasetowemu i deskryptorom. Prowadzący wiele uwagi poświęcił zasadności wprowadzenia tych nowości i ich bezpośrednim wpływie na ułatwienie poszukiwań w katalogach bibliotecznych, pomoc w wyborze książek oraz innych materiałów bibliotecznych użytkownikom bibliotek. 
W trakcie całego szkolenia zadawano prowadzącemu pytania, dyskutowano o aktualnych problemach związanych z komputeryzacją, dzielono się doświadczeniami z codziennej pracy w systemie bibliotecznym MAK+.


Wszystkim bibliotekarzom dziękujemy za aktywny udział w szkoleniu!


Ewa Lelek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie--------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: