Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

MAK+ : specjalistyczne szkolenie bibliotekarzy podkarpackich - relacja

30-06-2017

MAK+
- specjalistyczne szkolenie bibliotekarzy podkarpackich

Z dużym zainteresowaniem bibliotekarzy podkarpackich bibliotek publicznych spotkało się specjalistyczne szkolenie z programu bibliotecznego MAK+. W spotkaniu, które odbyło się 29 czerwca 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie udział wzięło 39 bibliotekarzy z bibliotek w powiatach: brzozowskim, dębickim, jasielskim, kolbuszowskim, krośnieńskim, leskim, niżańskim, przemyskim, rzeszowskim i tarnobrzeskim. Tematem szkolenia były tym razem nowości w systemie MAK+ 3.0 oraz wyszukiwanie fasetowe i deskryptory, niezwykle ważne zagadnienia dla wszystkich bibliotekarzy opracowujących i udostępniających zbiory biblioteczne. Szkolenie zorganizował Dział Instrukcyjno-Metodyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, a prowadzącym był Łukasz Szymański, administrator systemu MAK+ w woj. podkarpackim.

Prowadzący szkolenie zaprezentował i omówił wszystkie nowości i modyfikacje w programie MAK+ 3.0 (Fenix) w poszczególnych modułach programu: w Katalogu, Magazynie, Wypożyczalni, Czytelni, Raportach oraz Administratorze lokalnym, jakie zostały wdrożone do programu w ostatnim czasie. Były to m.in.: nowe podpola formatu MARC21 związane z deskryptorami, zmiany w wyszukiwaniu rekordów w BC, nowe indeksy wyszukiwawcze, zasady wyszukiwania zaawansowanego, nowe statusy egzemplarzy w module Magazyn, zmiany w szablonie i parametrach wydruku etykiet, zmiany na koncie czytelnika, nowości dotyczące komputerowego gromadzenia i selekcji zbiorów w module Raporty.

W kolejnej części spotkania Ł. Szymański przedstawił dane statystyczne dotyczące komputeryzacji bibliotek w woj. podkarpackim i miejsca systemu MAK+ wśród tych bibliotek. Niezwykle ciekawym punktem tej części szkolenia były dane statystyczne dotyczące wpływu rozpoczęcia elektronicznej ewidencji wypożyczeń na ogólny wzrost wypożyczeń oraz liczby czytelników.

Ostatnia część szkolenia poświęcona była wyszukiwaniu fasetowemu i deskryptorom. Prowadzący wiele uwagi poświęcił zasadności wprowadzenia tych nowości i ich bezpośrednim wpływie na ułatwienie poszukiwań w katalogach bibliotecznych, pomoc w wyborze książek oraz innych materiałów bibliotecznych użytkownikom bibliotek.
W trakcie całego szkolenia zadawano prowadzącemu pytania, dyskutowano o aktualnych problemach związanych z komputeryzacją, dzielono się doświadczeniami z codziennej pracy w systemie bibliotecznym MAK+.

Wszystkim bibliotekarzom dziękujemy za aktywny udział w szkoleniu!

Ewa Lelek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny