Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

"Czytamy biografie - przegląd współczesnej literatury biograficznej" - seminarium dla bibliotekarzy - relacja

30-06-2017

"Czytamy biografie - przegląd współczesnej literatury biograficznej" -

seminarium dla bibliotekarzy z woj. podkarpackiego

27 czerwca września 2017 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, seminarium „Czytamy biografie - przegląd współczesnej literatury biograficznej”, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze i moderatorzy DKK z podkarpackich bibliotek publicznych, których przywitała Monika Ohar - Pawiak, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

W pierwszej części seminarium z bibliotekarzami spotkała się Agata Tuszyńska, poetka, reportażystka, autorka biografii, m.in. o Izaaku Singerze „Pejzaże pamięci”, Irenie Krzywickiej „Długie życie gorszycielki”, Wierze Gran „Oskarżona Wiera Gran” i Józefinie Szelińskiej „Narzeczona Schulza”. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że praca biografistki przypomina pracę detektywa: należy podążać śladami opisywanego bohatera, gromadzić i analizować dokumenty związane z jego życiem, rozmawiać z ludźmi, którzy się z nim zetknęli. Wybór bohaterów jej biografii nie jest przypadkowy. Jest konsekwencją ważnych pytań, często trudnych, bolesnych, które są dla niej ważne w danym momencie życia. Autorka mówiła, że przegląda się w bohaterach swoich książek, żeby uzyskać odpowiedź na nurtujące ją pytania. Singer stał się dla niej pierwszym przewodnikiem po świecie żydowskim. W opowieści o Wierze Gran pisarka pokazała, jak nieuzasadniona potwarz może zrujnować komuś życie. Największą pasją pisarki jest odkrywanie tożsamości innych ludzi, stąpanie ich śladami, docieranie do tajemnicy, jaką jest każdy los.

Instruktor ds. informacji WiMBP w Rzeszowie Ewa Lelek w prezentacji „Tablety w bibliotece. Mobilne czytanie” zaprezentowała cechy współczesnej, mobilnej biblioteki, która promuje czytelnictwo poprzez propagowanie książki, nie tylko tradycyjnej, ale też elektronicznej w atrakcyjny, nowoczesny sposób, za pomocą urządzeń mobilnych, w tym tabletów. Zwróciła uwagę na zmieniającą się postać książki, występującą obecnie w trzech wymiarach – cyfrowym, dźwiękowym i papierowym. Przedstawiła możliwości wykorzystania tabletu do wyszukiwania literatury, polski rynek aplikacji książkowych oraz cechy popularnych aplikacji do przeglądania i czytania e-booków.

Przegląd współczesnej literatury biograficznej „Warto czytać, warto polecać” przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK. W trakcie prezentacji przypomniała cechy dobrej literatury biograficznej, która jest ciekawą dla czytelnika lekcją historii o miejscu, o czasach, o ludziach, o tym jak naprawdę było, bez ideologii i poprawności politycznej. Omówiła sylwetki „najlepszych biografów” i ich utwory. Zaprezentowała utwory biograficzne czytane w ostatnim czasie w podkarpackich Dyskusyjnych Klubach Książki.

Spotkanie bibliotekarzy było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń na temat czytania biografii w podkarpackich bibliotekach publicznych. Okazało się, że czytamy biografie bo: przynoszą ciekawy, wielowymiarowy obraz minionych czasów, napisane są z pasją, prezentują nowy punkt widzenia, opowiadają o ukrytych słabościach, a nie tylko o głośnych zwycięstwach, prezentują różne metody badawcze, bo tego często nie znajdziemy żadnej encyklopedii, a nawet pod żadnym adresem w Internecie.

Małgorzata Augustyn

--------------------------------------------------------------------