Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16944749 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

9. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – relacja

22-05-2017

9. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

 

20 maja 2017 r. w budynku przy ul. Sokoła 13 odbyła się 9. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, zorganizowana w ramach XII. edycji Europejskiej Nocy Muzeów, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.


9. Noc WiMBP w Rzeszowie obfitowała w szereg atrakcji. Naszych gości witali bibliotekarze, zapraszając do zwiedzania biblioteki, obejrzenia wystaw najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, unikatowych książek z XIX w., dokumentów życia społecznego z XVIII i XIX w., monet okolicznościowych, książki liberackiej.


W czasie „nocy” odbywał się również seans filmowy: „Rzeszowskie janusze” - krótkometrażowa opowieść dokumentalna o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia dzięki twórczości Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa i dokumentalisty. Oryginalne pocztówki, pochodzące z zakładu fotograficznego Edwarda Janusza, zobaczyć można było na wystawie: Rzeszów zatrzymany w czasie.


Czytelnicy zwiedzający bibliotekę mogli także obejrzeć cyfrową prezentację zdjęć z kolekcji Zbigniewa TyburyRzeszów w latach okupacji 1941-1943, przedstawiającą mieszkańców miasta oraz ulice, kamienice, sklepy, apteki i zakłady fryzjerskie Rzeszowa w czasie wojny.  


Odwiedzający mogli podziwiać także urokliwe pejzaże i zakątki Rzeszowa, na obrazach pędzla artysty malarza Andrzeja Korca.


Biblioteka przygotowała również warsztaty fotograficzne sleeveface, w których można było pozować do zabawnych zdjęć z książką, okładką płyty winylowej i z odpowiednio dobranymi rekwizytami. Odwiedzające bibliotekę dzieci mogły wziąć udział w zajęciach z użyciem tabletów i aplikacji 4D Color Alive. Warsztaty poprowadzili pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.


W trakcie nocy biblioteki odbył się Kiermasz Książki Przeczytanej. Zwiedzający mogli zakupić, za symboliczną złotówkę, książki z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej i dziecięcej. Czytelnicy mogli także obejrzeć nowoczesny magazyn książek.


Atrakcją wieczoru były koncerty zespołu śpiewaczego Wesołe Kumoszki wraz z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury filia Country. Piosenki ludowe zabrzmiały przy akompaniamencie akordeonu, skrzypiec, klarnetu i kontrabasu i przy żywym udziale  publiczności.


Poniżej zamieściliśmy galerię zdjęć wykonanych podczas Nocy Biblioteki.


Ewa Ferenc
Dział Informacyjno-Bibliograficzny
WiMBP w Rzeszowie
 

     ---------------------------------------------------------

  • 18 maja 2017 r. w Polskim Radiu Rzeszów emitowany był godzinny program na żywo z cyklu "Tu i Teraz". 
    Wystąpiły w nim Barbara Chmura - Dyrektor WiMBP w Rzeszowie i Bożena Janda - starszy kustosz w WiMBP. Tematem programu, prowadzonego przez Marię Kornagę, była 9. Noc Biblioteki oraz rozwój WiMBP w Rzeszowie i jej aktywność kulturalna.
     

 

 

 ---------------------------------------------------------

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: