19640890 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

9. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – relacja

22-05-2017

9. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

20 maja 2017 r. w budynku przy ul. Sokoła 13 odbyła się 9. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, zorganizowana w ramach XII. edycji Europejskiej Nocy Muzeów, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.

9. Noc WiMBP w Rzeszowie obfitowała w szereg atrakcji. Naszych gości witali bibliotekarze, zapraszając do zwiedzania biblioteki, obejrzenia wystaw najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, unikatowych książek z XIX w., dokumentów życia społecznego z XVIII i XIX w., monet okolicznościowych, książki liberackiej.

W czasie „nocy” odbywał się również seans filmowy: „Rzeszowskie janusze” - krótkometrażowa opowieść dokumentalna o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia dzięki twórczości Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa i dokumentalisty. Oryginalne pocztówki, pochodzące z zakładu fotograficznego Edwarda Janusza, zobaczyć można było na wystawie: Rzeszów zatrzymany w czasie.

Czytelnicy zwiedzający bibliotekę mogli także obejrzeć cyfrową prezentację zdjęć z kolekcji Zbigniewa TyburyRzeszów w latach okupacji 1941-1943, przedstawiającą mieszkańców miasta oraz ulice, kamienice, sklepy, apteki i zakłady fryzjerskie Rzeszowa w czasie wojny.

Odwiedzający mogli podziwiać także urokliwe pejzaże i zakątki Rzeszowa, na obrazach pędzla artysty malarza Andrzeja Korca.

Biblioteka przygotowała również warsztaty fotograficzne sleeveface, w których można było pozować do zabawnych zdjęć z książką, okładką płyty winylowej i z odpowiednio dobranymi rekwizytami. Odwiedzające bibliotekę dzieci mogły wziąć udział w zajęciach z użyciem tabletów i aplikacji 4D Color Alive. Warsztaty poprowadzili pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

W trakcie nocy biblioteki odbył się Kiermasz Książki Przeczytanej. Zwiedzający mogli zakupić, za symboliczną złotówkę, książki z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej i dziecięcej. Czytelnicy mogli także obejrzeć nowoczesny magazyn książek.

Atrakcją wieczoru były koncerty zespołu śpiewaczego Wesołe Kumoszki wraz z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury filia Country. Piosenki ludowe zabrzmiały przy akompaniamencie akordeonu, skrzypiec, klarnetu i kontrabasu i przy żywym udziale  publiczności.

Poniżej zamieściliśmy galerię zdjęć wykonanych podczas Nocy Biblioteki.

Ewa Ferenc
Dział Informacyjno-Bibliograficzny
WiMBP w Rzeszowie

---------------------------------------------------------

• 18 maja 2017 r. w Polskim Radiu Rzeszów emitowany był godzinny program na żywo z cyklu "Tu i Teraz".
    Wystąpiły w nim Barbara Chmura - Dyrektor WiMBP w Rzeszowie i Bożena Janda - starszy kustosz w WiMBP. Tematem programu, prowadzonego przez Marię Kornagę, była 9. Noc Biblioteki oraz rozwój WiMBP w Rzeszowie i jej aktywność kulturalna.

---------------------------------------------------------