Podaj swój adres e-mail

Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Niezwykłe historie z dreszczykiem - spotkanie autorskie z Joanną Jodełką w Filii nr 8 - relacja

11-05-2017

Niezwykłe historie z dreszczykiem -
spotkanie autorskie z Joanną Jodełką w Filii nr 8

10 maja 2017 r. mieliśmy zaszczyt gościć w Bibliotece autorkę znakomitych kryminałów, laureatkę Nagrody Wielkiego Kalibru Joannę Jodełkę. Spotkanie zorganizowano w ramach programu dotacyjnego Instytutu Książki - Dyskusyjne Kluby Książki.

Autorka jest absolwentką Wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutowała powieścią „Polichromia”, za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru. Utwór jest owocem inspiracji oraz zainteresowań autorki sztuką i historią polichromii jednego z kościołów. Kolejne powieści to „Grzechotka”, „Kamyk”, „Kryminalistyka” i „Wariatka”. Dwie ostatnie łączy osoba Joanny - autorki kryminałów, która popada w niewiarygodne tarapaty. Historia zamkniętej w „przeklętym kręgu” bohaterki wywołuje wiele emocji, trzyma w napięciu, niepokoi, wzrusza i jednocześnie intryguje. Książki charakteryzuje barwny język, zaś autorka jest znakomitym obserwatorem ludzkich zachowań, wnikliwym psychologiem  i detektywem o niebanalnym poczuciu humoru.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i zabawnej atmosferze, a to za sprawą autorki jak i przybyłych gości. Joanna Jodełka już na wstępie zaznaczyła, iż preferuje spotkania na zasadzie „luźnych rozmów bez scenariusza”. Uczestniczkom spotkania spodobała się ta propozycja i natychmiast rozpoczęła się „żywa” dyskusja. Autorka ujawniła źródła inspiracji, przedstawiła warsztat swojej pracy oraz, w odpowiedzi na pytania, odkryła pierwszych recenzentów i osobistych krytyków powstałych historii. Mieliśmy również okazję dowiedzieć się co sama autorka lubi czytać w wolnej chwili. Nasi goście byli ciekawi, jak Joanna Jodełka spędza wolny czas „odpoczywając” od mrocznych historii swoich bohaterów. „Egzotyczne podróże, eksperymenty w kuchni i pielęgnowanie ogrodu - to moja pasja” - wymieniła autorka.

Warto nadmienić, iż pomiędzy Joanną Jodełką a czytelnikami jej powieści, wywiązała się niezwykła nić sympatii i porozumienia. Spontaniczny i otwarty styl bycia pisarki spowodował, że wszyscy zgromadzeni mieli okazję poczuć się jak na „sesji terapeutycznej”.

Miła atmosfera sprawiła, iż autorka ujawniła nam niektóre szczegóły dotyczące powstania kolejnej książki. Na jednogłośną prośbę czytelniczek, nasz gość złożył obietnicę, że wkrótce poznamy dalsze losy szalonej Joanny.

Uwieńczeniem miłego wieczoru były wspólne zdjęcia, autografy i luźne rozmowy z autorką.

Dziękujemy Joannie Jodełce oraz wszystkim uczestnikom spotkania za pełną humoru podróż z „dreszczykiem” w Filii nr 8.

Małgorzata Świder

-----------------------------------------------------------