Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Ania Shirley zdobywa trofeum Zielonego Wzgórza – gra osiedlowa w Filii nr 4 – relacja

11-05-2017

Ania Shirley zdobywa trofeum Zielonego Wzgórza –

gra osiedlowa – Filia nr 4

11 maja 2017 r. w Filii nr 4 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Ofiar Katynia 15, odbyła się gra w przestrzeni Osiedla Baranówka III w Rzeszowie „Ania Shirley zdobywa trofeum Zielonego Wzgórza”. Impreza plenerowa została zorganizowana z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek ph. „Biblioteka. Oczywiście!”

Celem gry było przybliżenie młodzieży twórczości Lucy Moud Montgomery, popularyzacja literatury dla młodzieży, rozszerzenie oferty kulturalnej biblioteki oraz kształtowanie aktywnej postawy wobec dziedzictwa literackiego i kulturowego. Zadaniem uczestników gry było zaś pokonanie całej trasy, wykonanie przygotowanych na trasie zadań, w finałowej rozgrywce zdobycie trofeum, które znajdowało się na zielonym wzgórzu pobliskiego Parku Sybiraków.

W dziesięciu kopertach umieszczono zadania, w których, m.in.: należało dokonać skomplikowanych obliczeń, jak np. policzyć wszystkie przecinki na wybranej stronie w powieści L. M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, odnaleźć miejsce, w którym można wypożyczyć filmową adaptację książki, w zakładzie fryzjerskim ułożyć dwuwersowy wiersz, w bibliotece rozszyfrować „złotą myśl Ani” napisaną w języku greckim, w sklepiku u Pani Uli wypić szklaneczkę soku malinowego, przejść przez most z zawiązanymi nogami, w bibliotece szkolnej rozwiązać krzyżówkę i odczytać zaszyfrowaną wiadomość wskazującą drogę do celu.

Do zabawy literackiej przystąpiło 32 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Zespołu Szkół nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Rzeszowie – współorganizatora zabawy. Sześć drużyn, o wdzięcznych nazwach inspirowanych bohaterką gry: „Pomocnicy Maryli i Mateusza”, „Poszukiwacze broszki”, „Drużyna rudych warkoczyków”, „Marzyciele z Zielonego Wzgórza”, „Poszukiwacze szczęścia Ani” oraz „Rzecznicy bufiastych rękawów”, rozwiązywało różne zagadki oraz pokonało długą trasę na odcinku pomiędzy Zespołem Szkół nr 3 przy ul. Ptasiej 2 a placówką Filii 4 przy ul. Ofiar Katynia 15. Rywalizacja w duchu fair play trwała blisko dwie godziny. Trofeum zdobyli Poszukiwacze szczęścia Ani – drużyna Danuty Walat.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze oraz drobne upominki. ufundowane przez Organizatorów. Bibliotekarze Filii nr 4 zostali zaszczyceni delegacją ze Szkoły Podstawowej nr 22 z niecodziennym upominkiem – portretem i kukiełką rudowłosej Ani Shirley wykonanych na pamiątkę wspólnej imprezy plenerowej.

Dziękujemy wszystkim właścicielom punktów usługowych, którzy wyrazili zgodę na organizację punktów gry, nauczycielom i bibliotekarzom za opiekę nad młodzieżą, zapewnienie obsługi fotoreporterskiej oraz czuwanie nad prawidłowością przebiegu gry.

Mamy nadzieję na kolejne wspólne spotkania, które cieszą się dużym zainteresowaniem, integrują uczestników, organizatorów i obserwatorów. W Tygodniu Bibliotek nie pozostajemy bierni, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom młodszych i starszych uczestników życia kulturalnego, pokazujemy nowoczesne oblicze pracy bibliotekarzy i bibliotek.

Renata Wajda
fot. Joanna Piller

-------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.