Podaj swój adres e-mail

Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Poranek z Agnieszką Tyszką - relacja z Filii nr 6

11-05-2017

Poranek z Agnieszką Tyszką
- relacja z Filii nr 6

W piątkowy poranek w ramach XIV. Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!” Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie w Sali SODK Nowe Miasto zorganizowała spotkanie autorskie dla dzieci z Agnieszka Tyszką. Uczestnikami spotkania autorskiego byli uczniowie, czytelnicy bibliotek, ze Szkół Podstawowych nr:  11, 12, 16, 18, 23, 27  w Rzeszowie.

Agnieszka Tyszka – absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego jest autorką powieści, bajek, opowiadań oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. Laureatka Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Autorka około 40 utworów dla dzieci i młodzieży, m. in.: „Zosia z ulicy Kociej”, „O czym marzy czarownica”, „Bajkowe lulanki”, „Kawa dla Kota”,  „Kredens pod Grunwaldem”, „Koniki z Szumińskich Łąk”.

Pisarka serdecznie powitana przez organizatorów i czytelników z uśmiechem i radością rozpoczęła rozmowę z dziećmi na temat hasła Tygodnia Bibliotek „Biblioteka. Oczywiście!”. Pytała dzieci czym jest dla nich biblioteka, co się w niej znajduje, czy lubią czytać, po jakie książki najchętniej sięgają? Następnie z dużym zaangażowaniem i uwagą odpowiadała na pytania przygotowane przez czytelników dotyczące jej twórczości oraz osobistych zainteresowań, m.in.: ile książek napisała, skąd czerpie inspiracje, jaka jest jej ulubiona książka, jaki jest jej ulubiony kolor, gdzie mieszka, jaki przedmiot lubiła w szkole?

Jednym z ciekawych pytań według pisarki było pytanie: dlaczego pisze książki tylko dla dzieci i młodzieży, na które odpowiedziała, że czytelnik młody jest bardzo wymagający, a jej sprawia wiele radości osiąganie celów przez wytrwałą, długą pracę. O sobie mówiła, że jest bardzo zadowoloną i spełnioną osobą, że zawsze marzyła by zostać pisarzem i to marzenie się spełniło. Zachęciła uczestników spotkania do bycia wytrwałymi, upartymi w dążeniu do spełniania swoich marzeń, ponieważ jest to jedyna droga do bycia szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Wspominała swoje dzieciństwo, a przede wszystkim dziadka, który jako pierwszy czytał jej książki i zaszczepił w niej miłość do literatury.

Autorka pokazała także dzieciom swoje książki przetłumaczone na inne języki. Przygotowała dla nich zagadki oraz karteczki z hasłami, prosząc uczestników o wymyślenie rymowanych zaklęć podobnych do tych, jakie tworzyła bohaterka jej książek, Mania.

Dzieci gromkimi brawami podziękowały Agnieszce Tyszce za spotkanie prosząc o kolejne  nowe książki.

Na koniec spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe notki biograficzne specjalnie przygotowane na tę okazję oraz autografy wraz z dedykacjami od naszego gościa. W spotkaniu uczestniczyła Monika Ohar-Pawiak – z-ca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

Monika Adamczyk

-----------------------------------------------------------
*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.