Podaj swój adres e-mail

Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

150. rocznica urodzin Władysława Reymonta - wystawa, do dn. 18.05.2017 r.

11-04-2017

zaprasza na wystawę

150. rocznica urodzin Władysława Reymonta

Ekspozycję można zwiedzać od 10 kwietnia do 18 maja 2017 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Na wystawie przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie prezentujemy część dorobku literackiego Władysława Reymonta – prozaika i nowelisty należącego do kręgu pisarzy Młodej Polski.

Władysław Reymont (a właściwie Rejment ) urodził się w 7 maja 1867 r. we wsi Kobiele Wielkie, nieopodal Radomska, jako piąte z kolei dziecko wiejskiego organisty. Dzieciństwo spędził w Tuszynie pod Łodzią, gdzie rodzina przeniosła się, kiedy miał rok. Nauka w szkole elementarnej nie szła mu najlepiej i, aby zdobyć jakiś fach ojciec wysłał go do Warszawy, do zakładu krawieckiego wuja. Tu w 1883 ukończył Warszawską Szkołę Niedzielno-Robotniczą i zdobył zawód krawca. W latach 1884-1889 pracował jako aktor w wędrownych teatrach. W 1894 r. osiedlił się w Warszawie i zaczął zajmować się dziennikarstwem oraz pisaniem. Pisał dzieła osadzone w nurcie realizmu z elementami naturalizmu.

Kiedy jego sytuacja materialna poprawiła się, pracę twórczą przeplatał podróżami po Europie i po kraju. Pod koniec lat 90. XIX wieku odwiedził Londyn, Berlin, Włochy, Paryż. W tym czasie napisał „Pielgrzymkę do Jasnej Góry”, „Komediantkę”, „Fermenty”. Zaczął też zbierać materiały do „Ziemi obiecanej”, którą wydał w 1899 r.

Na przełomie lat 1901 i 1902 Reymont podejmuje pracę nad czterotomową epopeją „Chłopi", która po mistrzowsku przedstawia życie wiejskie oraz nierozerwalnie związane z nim tradycje i obrzędy. Dzieło zostało zlokalizowane w autentycznej wsi Lipce (na południu dawnego Księstwa Łowickiego) i napisane w dialogach gwarą. Za tą powieść autor  otrzymał w 1924 r. Literacką Nagrodę Nobla, której z powodu choroby nie odebrał osobiście.

Zmarł 5 grudnia 1925 r., w wieku 58 lat w Warszawie (dwa tygodnie po śmierci Stefana Żeromskiego). Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Utwory Reymonta były niejednokrotnie filmowane (np. „Chłopi” w 1922 w  reżyserii E. Modzelewskiego, w 1973 r. powstał serial telewizyjny oraz film pełnometrażowy w  reżyserii J. Rybkowskiego,  a w 1975 „Ziemia obiecana” w reżyserii A. Wajdy) i przekładane na języki obce.

Na przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie wystawie prezentujemy wybrane pozycje z twórczości Reymonta wydane na początku XX wieku oraz te wydane w ostatnich latach, m.in.: powieść  „Chłopi” wydaną w 1928 r. , „Na krawędzi : opowiadania” wydane w 1907 r., „Rok 1794 : ostatni sejm Rzeczypospolitej” z 1913 r.,  „Marzyciel : szkic powieściowy” ; „Senne dzieje” ; „W pruskiej szkole” z 1925 r.

Prezentowane są również książki poświęcone twórczości i życiu polskiego prozaika, m. in: „Władysław Stanisław Reymont : sylwetka literacka”  z 1925, „Władysław St. Reymont : twórca i dzieło” , „Reymont w kręgu rodzinnym”, „Reymont, czyli ucieczka do życia”, „Reymont przy biurku : z zagadnień warsztatu pisarskiego”, „Inny Reymont”,  „O Reymoncie : wspomnienia”  oraz „Władysława Reymonta droga do Nobla” .

Ekspozycję uzupełniają artykuły z czasopism, ciekawostki z życia pisarza oraz cytaty z jego utworów.

Wystawę można zwiedzać od 10 kwietnia do 18 maja 2016 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

Renata Dziepak