Podaj swój adres e-mail

Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Time to Move – kampania Eurodesk Polska

08-11-2016

Time to Move – kampania Eurodesk Polska

W październiku 2016 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie wzięła udział w kampanii „Time to Move”, przedsięwzięciu koordynowanym przez sieć Eurodesk Polska. Celem kampanii było zachęcenie młodych Europejczyków do udziału w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Kampania trwała przez cały październik w kilkunastu krajach Unii Europejskiej. W Polsce w jej ramach zaplanowano, m.in.: dni otwarte, eurolekcje w szkołach, targi, dyskusje i porady specjalistów.

W kampanii wzięły udział Filie nr 3, 4, 6, 7, 10 oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

Eurodesk to kompleksowa sieć informacyjna skierowana głównie do młodych odbiorców, ale także w różnym stopniu do organizacji, instytucji i osób pracujących z młodzieżą, o europejskim zasięgu. Propaguje przede wszystkim myśl europejską, przybliża wspólne elementy obcych kultur, wspiera równoczesny rozwój tożsamości regionalnej, narodowej jak i europejskiej. To także kompendium wiedzy i źródła informacji nie tylko dla młodych ludzi, ale także dla osób z nimi pracujących. Eurodesk to ogromna baza danych pozwalająca na rozpowszechnianie i zacieśnianie współpracy oraz komunikacji pomiędzy indywidualnymi osobami, organizacjami, czy państwami. Do 2016 r. do programu przystąpiło aż 34 państwa.

Fenomen Eurodesku oparty jest na realizacji w praktyce zasady „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. To miejsce, gdzie każdy młody człowiek znajdzie istotne wiadomości dotyczące nurtujących go zagadnień, problemów, dowie się o działalności młodzieżowej, prowadzonych szkoleniach, rozwoju edukacji, europracy czy eurowolontariacie. Eurodesk pomaga ludziom młodym zmienić swoje życie, realizować marzenia i rozwijać pasje.

Do programu Eurodesku, Polska przystąpiła już ponad 10 lat temu, w 2003 r. Obecnie, z samego tylko, serwisu informacyjnego korzysta miesięcznie ok. 20 tys. Polaków, głównie młodych, a Eurodesk jest jedną z najbardziej poszukiwanych i rozpoznawalnych sieci wśród młodzieży, instytucji i organizacji młodzieżowych w Polsce. Ponadto, regularnie wydawane przez Krajowe Biuro Eurodesku w Polsce publikacje związane z m.in. europracą, eurostudiami i eurowolontariatem, a także realizowane przez multiplikatorów w regionach lekcje z tej tematyki, umacniają markę Eurodesku. W przypadku Podkarpacia, Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska ma swoją siedzibę w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ul. Sucharskiego 2, pokój 143.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Eurodesk Polska: http://www.eurodesk.pl

Monika Lewicka-Bułatek
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Łukasz Kleska