Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2018 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Warsztaty tworzenia komiksu w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

24-10-2016

Warsztaty tworzenia komiksu w Wypożyczalni Muzycznej

24 października 2016 roku w Wypożyczalni Muzycznej odbyły się warsztaty tworzenia komiksu organizowane przez WiMBP Rzeszowie w ramach projektu Spotkania pod znakiem Pegaza dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program Promocja literatury i czytelnictwa – priorytet: Promocja czytelnictwa.

Prowadzącym zajęcia z młodzieżą był znany krakowski grafik, scenarzysta i rysownik komiksu, autor cyklu komiksowego „Bler” Rafał Szłapa.

Celem warsztatów było omówienie środków, za pomocą których można tworzyć opowieści obrazkowe, cech które powinien posiadać bohater komiksu oraz jak za pomocą sekwencji obrazków tworzyć opowieść.

W części praktycznej uczestnicy warsztatów, gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Rzeszowie oraz członkowie Rzeszowskiej Akademii Komiksu, na podstawie Generatora przygody tworzyli własną, krótką – złożoną z kilku kadrów historyjkę. Praca pod kierunkiem Rafała Szłapy okazała się tak fascynującym i zajmującym zajęciem, że dwudziestu siedmiu rysownikom czas upłynął zbyt szybko, a rozbudzona fantazja wprowadziła w świat przygody, identyfikowania się z głównym bohaterem i prowadzenia dynamicznego przebiegu akcji. Jak każda dobra książka tak i historia opowiedziana przez każdego z młodych twórców pozostawiła niedosyt wrażeń. Wszyscy długo nie mogli rozstać się z Panem Rafałem, dzieląc się ze swoją nauczycielką Renatą Kuzicką, wrażeniami, że każdy może wymyślić swoją własną opowieść, bo komiks daje nieograniczone możliwości i jest to też zachęta do sięgnięcia po książkę.

Barbara Balicka

RAFAŁ SZŁAPA

Rocznik 1976, absolwent ASP w Krakowie. Z wykształcenia artysta grafik, także technik druku sitowego, a przede wszystkim rysownik.

Od 12 lat związany ze światem reklamy, jako autor setek storyboardów. Ma na swoim koncie także ilustracje w prasie, oraz okładki książek. W 2012 r. podjął współpracę z firmą Artifex Mundi, w której stworzył oprawę graficzną do gry Clockwork Tales.

Z potrzeby serca, scenarzysta i rysownik komiksów, między innymi założyciel i redaktor legendarnego zinu "Lekarstwo", twórca sporej ilości krótkich komiksów publikowanych w "Nowej Fantastyce", "Przekroju", "Gazecie Wyborczej", "Echu Miasta" oraz w całej masie, w dużej mierze już nie istniejących, pism komiksowych. Podsumowaniem tego okresu był wydany w 2006 roku album „Pozdrowienia z Interstrefy”. W pewnym momencie życia autor komiksów historycznych - 2 albumy do serii o olimpijczykach oraz album o Papieżu Janie Pawle II.  Było to następstwem zdobycia pierwszej nagrody w inauguracyjnej edycji konkursu na komiks o Powstaniu warszawskim za short „Sierpniowa Niobe”, który znalazł się także w podręczniku do szkoły podstawowej.

Od 2010 roku samodzielnie tworzy i wydaje cykl komiksowy w klimatach superbohatersko-horrorowych pt. "Bler", który obecnie liczy już 5 tomów, a w zapowiedziach są kolejne.

Autor okładek i ilustracji dla SQN i Fabryki Słów, Assetów do gier komputerowych oraz gry karcianej dla Hex Games „Dwarfes in trouble”.

Prywatnie szczęśliwy mąż Joanny i jeszcze szczęśliwszy tata Malwiny oraz małego Konrada.

------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.