Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2016 – relacja

27-06-2016

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2016

23, 24 i 25 czerwca 2016 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, podobnie jak w latach ubiegłych, współtworzyła Festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. W ramach festiwalu biblioteka przygotowała wielopoziomowy blok imprez z myślą o dzieciach młodzieży i dorosłych.  Odbyły się, m.in. spotkania, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń, ściśle związanych z ideą projektu Wschód Kultury, który z założenia ma  być mozaiką  tematów związanych  z prezentacją dziedzictwa i bogactwa zjawisk kulturalnych i artystycznych  Polski Wschodniej oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.

WiMBP w Rzeszowie przygotowała 23 czerwca 2016 r., na Bulwarach nad Wisłokiem w Rzeszowie, blok imprez dla dzieci „Pan Maluśkiewicz i inni w podróży”, na który złożyły się małe formy teatralne, triki i iluzje „Tajemniczej szuflady”, przedstawienia teatralne dzieci z Przedszkola Publicznego nr 12 w Rzeszowie: „Wyprawa do lasu” i „Płynie łódź moja” oraz tańce z różnych stron świata.

Tego samego dnia, w pubie muzycznym Mikrofon, zorganizowano spotkanie autorskie z Tomaszem Michniewiczem – podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą, fotografem, organizatorem ekspedycji, autorem książek podróżniczych: „Świat równoległy”, „Samsara”, „Gorączka” i „Swoją drogą”. Tomasz Michniewicz odwiedził ponad 50 krajów. Autor publikuje w największych polskich mediach – zajmuje się sprawami międzynarodowymi i różnicami międzykulturowymi. Zdobył cztery nagrody na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów, Odkrywców i Podróżników Mediatravel, był nominowany do nagrody Traveler magazynu „National Geographic” oraz Kolosów – najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce. W trakcie spotkania rozmawiano, m.in. o historiach opisanych w najnowszej książce „Świat równoległy”. Niejednokrotnie podróżnik akcentował, że za punkt honoru postawił sobie, że na swoich fotografiach będzie pokazywał autentyczny świat, a nie ten znany z komercyjnych folderów.

24 czerwca 2016 r., w Podziemnej Trasie Turystycznej na Rynku w Rzeszowie, zorganizowano spotkanie z Piotrem Milewskim – wędrowcem, fotografem, pisarzem, które poprowadził Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Całości dopełniła "ilustracja perkusyjna" w wykonaniu Aleksandera Wnuka. Rozmawiano, m.in. o twórczości autora, który opowiedział o dziewięciu latach spędzonych w Japonii: o kulturze japońskiej, podróżach oraz próbach asymilacji. Japończycy mają świetnie opanowaną technikę prowadzenia lekkich rozmów. Dzięki temu mogą kogoś bardzo szybko umieścić w hierarchii. Jest to kwestia przyporządkowania pozycji społecznej – mówił Milewski – w nauce języka japońskiego pomogło mi to, że zacząłem jeździć autostopem. Po tygodniu jeżdżenia, nawet wstając w nocy, umiałem powiedzieć dziesięć zdań. Z dnia na dzień szybko się „włączyłem”. Choć to nie zasługa moich zdolności. Japoński jest prostym językiem, dużo prostszym od polskiego.

Drugiego dnia, 25 czerwca 2016 r., w Klubie Festiwalowym na Bulwarach nad Wisłokiem w Rzeszowie, wręczono nagrody laureatom oraz wyróżnionym w konkursie fotograficznymWschody nad Rzeszowem”. Zaprezentowano wystawę nagrodzonych zdjęć, której towarzyszył recital duetu The Blues w składzie Tymek Buczyński – gitara i Andrzej Zając – harmonijka.

O wyniku konkursu zadecydowała liczba zgromadzonych głosów w publicznym głosowaniu na stronie WiMBP w Rzeszowie na Facebooku. Głosowanie odbyło się w dniach od 5 do 15 czerwca 2016 r. Nagrody otrzymali Jakub Pabis – I. miejsce, Karolina Babiarz – II. miejsce, Katarzyna Owoc – III. miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Anna Garbarz, Justyna Kalandyk, Karolina Szyszka, Klaudia Prokop, Matylda Przepióra, Adrian Warchoł, Wiesław Gargała, Łukasz Lelek. Laureatom wręczono nagrody pieniężne i rzeczowe, upominki dla uczestników przekazał Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie.

25 czerwca 2016 r. był również dniem zakończenia i uroczystego podsumowania imprez organizowanych przez bibliotekę w ramach festiwalu. W Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 odbył się wernisaż wystawy grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Drukarstwa „Wschód – Zachód. Ukryte znaczenia” oraz występ zespołu śpiewu autentycznego KRAJKA z Przemyśla. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie.

Wystawa grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Drukarstwa „Wschód – Zachód. Ukryte znaczenia” / СХІД-ЗАХІД. ПРИХОВАНІ ЗНАЧЕННЯ prezentowana jest w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2, do końca lipca 2016 r., w godzinach otwarcia biblioteki.

Pokonkursową wystawę fotografii „Wschody nad Rzeszowem” można oglądać w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, do 5 września 2016 r., w godzinach otwarcia biblioteki.

Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura składa serdeczne podziękowania uczestnikom imprez organizowanych przez bibliotekę, przybyłym gościom oraz pracownikom WiMBP w Rzeszowie zaangażowanym w przygotowanie imprez w ramach Wschodu Kultury. Dziękuje również za przekazanie upominków Podkarpackiemu Instytutowi Książki i Marketingu w Rzeszowie oraz firmie Chmielnik Zdrój.

Łukasz Kleska

Dział Udostępniania Zbiorów,

fot. Joanna Piller

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

Relacje prasowe i fotograficzne:

Relacje filmowe:

Filmy zostały zrealizowane przez Bartosza Babelskiego z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

---------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.