Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16686093 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

8. NOC WOJEWÓDZKIEJ i MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ w RZESZOWIE – relacja

17-05-2016


8. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

 
 

14 maja 2016 r. w budynku przy ul. Sokoła 13 odbyła się 8. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, zorganizowana w ramach XI. edycji Europejskiej Nocy Muzeów, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.

 

8. Noc WiMBP w Rzeszowie obfitowała w szereg atrakcji. Naszych gości witali bibliotekarze, zapraszając do zwiedzania biblioteki, obejrzenia wystaw najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, unikatowych książek z XIX w., książki liberackiej. Na specjalnie przygotowanych wystawach można było obejrzeć także obrazy i rzeźby Anny Rząsy oraz ponadczasowe spojrzenie na dawną Galicję w ekspozycji zatytułowanej „Galicjana”.

 

Podczas imprezy odbyły się warsztaty decoupage, polegające na przyklejaniu na odpowiedniej powierzchni, np. na szkle, wzoru z serwetki papierowej. Przygotowany wzór należało pokryć wieloma warstwami lakieru, aby „wtopił się” i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Warsztaty plastyczne poprowadziła Anna Rząsa – pasjonatka malarstwa, od 12 lat należąca do Amatorskiego Klubu Plastyki i Aktywnej Grupy Twórców. Biblioteka przygotowała również warsztaty fotograficzne sleeveface, w których można było wykonać sobie zabawne zdjęcia z książką lub okładką płyty winylowej. Warsztaty poprowadzili pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

 

Czytelnicy zwiedzający bibliotekę zostali zaproszeni do udziały w projekcie „Przeszłość w pamiątkach ukryta”, mogli obejrzeć prezentację Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej  oraz sprzętu do digitalizacji zbiorów, ponadto prezentacje 3D z użyciem tabletów „Wirtualne podróże w kosmos i głąb ludzkiego ciała”, a także sprzętu ułatwiającego osobom z dysfunkcją wzroku korzystanie ze zbiorów bibliotecznych. Uczestnicy obejrzeli gry i urządzenia Fundacji Szansa dla Niewidomych – organizacji doradzającej niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy. Fundacja udzielała również informacji na temat nowoczesnej rehabilitacji.

 

W trakcie nocy biblioteki odbył się Kiermasz Książki Przeczytanej. Zwiedzający mogli zakupić, za symboliczną złotówkę, książki z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej i dziecięcej. Czytelnicy mogli także obejrzeć nowoczesny magazyn książek.

 

Atrakcją wieczoru był koncert zespołu Blues Perspective Band, czyli „Bluesowa Noc w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie”. Zespół zagrał w składzie Marcin Iżela – wokal i gitara elektryczna, Sławomir Mikluszka – perkusja, Dariusz Pożarycki – gitara basowa, Michalina Mielczarek – gitara akustyczna, Michał Szmigielski – piano oraz Andrzej Zając – harmonijka ustna. Blues Perspective zagrał dla czytelników piosenki, m.in. "Kłamca", "Naprawdę bądź", "Zapomnieć", "Smutki", "It hurts me too" czy "Spóźnialski", znane z różnych koncertów w Rzeszowie. Rzeszowianom zespół znany jest np. z utworu "Kiedy wrócą dawne dni", który bierze udział w plebiscycie Polskiego Radia Rzeszów "Podkarpacka Scena Przebojów". Można na niego zagłosować na stronie: www.radio.rzeszow.pl/component/k2/item/10935-podkarpacka-scena-przebojow

 

W 8. nocy biblioteki uczestniczył Pan Waldemar Szumny – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Pani Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie oraz Monika Ohar-Pawiak – Z-ca Dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

 

Dyrekcja biblioteki składa serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom uczestniczącym w przedsięwzięciu, za wzorową organizację wydarzenia oraz za trud włożony w doskonałą promocję biblioteki.

 

Łukasz Kleska
Dział Udostępniania Zbiorów

 

Relacje:

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/15684/w-rzeszowskiej-bibliotece-zagral-zespol-blues-perspective-band

Relacja Agaty Rak w portalu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej: http://www.pbc.rzeszow.pl/index.php/pl/153-8-noc-wimbp-w-rzeszowie

Fotorelacja z warsztaów sleeveface: http://www.wimbp.rzeszow.pl/index.php?podglad=1&lang=pl&id_kategorii=6&id=2343&id_wersji=1

 

 ----------------------------------------------------
 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: