Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

JUBILEUSZ 70-LECIA WiMBP w Rzeszowie – relacja

21-12-2015

Jubileusz 70-lecia WiMBP w Rzeszowie

11 grudnia 2015 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie obchodziła jubileusz 70-lecia swojego istnienia, w sali Wojewódzkiego Domu Kultury. W uroczystości uczestniczyli, m.in.: Pan Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pani Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Pani Aneta Radaczyńska – dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Pani Elżbieta Stefańczyk – przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W ramach obchodów jubileuszu wręczono, m.in. nagrody i odznaczenia. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 19 listopada 2015 r., na wniosek Wojewody Podkarpackiego, za sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali bibliotekarze: Małgorzata Augustyn, Barbara Balicka, Helena Cieślak, Jolanta Cwynar, Maria Gałkowska, Maria Gulak, Cecylia Jarosz, Lucyna Kloczkowska, Mieczysław Śliwa oraz Anna Warchoł. Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczona została Bożena Janda.

Podczas uroczystości Pani Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego wręczyła dyrektor Barbarze Chmurze Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury bibliotekarzom, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał również Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą uhonorowano: Renatę Dziepak, Janusza Haliniaka, Ewę Huculak, Danutę Hulek, Marię Jamróg, Barbarę Kłodę, Wiesławę Kunc-Bembenek, Renatę Pasternak, Małgorzatę Sierżęgę, Marię Wolsan oraz Małgorzatę Zarembę. Dyplom Ministra Kultury otrzymała Agnieszka Dworak.

Wręczono nagrody pieniężne Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca, które otrzymały: Marcelina Janisz, Katarzyna Mitka, Agata Rak, Marta Tereszkiewicz, Renata Wajda. Nagrody wręczyła Pani Aneta Radaczyńska – dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.

Z okazji obchodów jubileuszu także Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, na wniosek Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie, przyznał, za szczególne zasługi dla bibliotekarstwa oraz działalność w SBP, Medale w dowód uznania: Barbarze Chmurze, Agnieszce Dworak, Lucynie Kloczkowskiej oraz Joannie Rozborskiej-Kałuckiej. Honorową Odznakę SBP otrzymała Genowefa Winiarska. List gratulacyjny, podpisany przez Elżbietę Stefańczyk – przewodniczącą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, otrzymała zaś Beata Korczyńska

WiMBP w Rzeszowie, jak podkreślił w liście gratulacyjnym, Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski jest jedną z najważniejszych w Polsce i regionie instytucji działających w obszarze kultury. Dzięki niej mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia mogą realizować swoje potrzeby edukacyjne, informacyjne i kulturalne. Na podkreślenie zasługuje wkład biblioteki w upowszechnianie czytelnictwa, rozwój społeczeństwa informacyjnego, czego dowodem jest realizacja wielu projektów prowadzonych przez WiMBP.

70 lat działalności Biblioteki to wspaniały dorobek kilku pokoleń bibliotekarzy pracujących na rzecz rozwoju rzeszowskiej placówki oraz działających na rzecz bibliotek i bibliotekarzy regionu – pisał Tomasz Makowski.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali również wystąpień zaproszonych gości: Pana Jana Krajewskiego – prezesa Polskiego Związku Bibliotek oraz Pana Grzegorza Gaudena – dyrektora Instytutu Książki. Część artystyczną uświetnił występ Pana Marka Wiatra – tenora, który wykonał koncert „Pieśni neapolitańskie”. W uroczystościach uczestniczyło blisko 200 osób.

Dyrekcja biblioteki składa serdeczne podziękowania przybyłym gościom oraz wszystkim pracownikom biblioteki zaangażowanym w organizację obchodów jubileuszu 70-lecia WiMBP w Rzeszowie.

Łukasz Kleska
Dział Udostępniania Zbiorów

Filmy z uroczystości jubileuszowych.
Przygotowanie filmów - Bartosz Babelski, Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych:

Informacje w mediach:

4 grudnia 2015 r. Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia nadała godzinną audycję z cyklu „Między Nami” z udziałem dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Audycja w całości poświęcona była Jubileuszowi 70-lecia Biblioteki. Dyrektor Barbara Chmura mówiła o kolejnych etapach funkcjonowania tej instytucji kultury na przestrzeni lat oraz o najważniejszych, ostatnich osiągnięciach. Audycję prowadziła red. Elżbieta Lewicka.

______________________________________________________________________________________________________________

Pliki do pobrania: