Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18308254 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

SILVA RERUM RESOVIENSIUM. Spotkanie promujące książkę WiMBP w Rzeszowie – relacja

23-09-2015

Silva rerum resoviensium

- spotkanie promujące książkę WiMBP w Rzeszowie

 

 

20 września 2015 r. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, odbyła się promocja książki „Silva rerum resoviensium”. Najnowsza publikacja biblioteki zawiera fragmenty skanów prasy z XIX i XX w. z interesującymi szczegółami z życia mieszkańców Rzeszowa oraz informacje z kraju i ze świata. To kolejny ciekawy projekt biblioteki, która we wrześniu włączyła się w ten sposób w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.

 

Spotkanie rozpoczął Jan Wolski, omawiając historię czasopiśmiennictwa w Rzeszowie, w którym już w 1883 r. ukazywała się lokalna prasa. Miasto stanowiło dobre miejsce dla rozwoju rynku wydawniczego, co miało związek z osiedleniem się tutaj drukarzy oraz księgarzy. Byli to, m.in. Jan Andrzej Pelar, Henryk Czerny czy Edward Arvay.

 

W trakcie spotkania uczestnicy mieli także okazję wysłuchać wybranych fragmentów publikacji w inscenizacji aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Roberta Chodura i Marka Kępińskiego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Gdzie się podziały tamte klimaty…”, na której można było zobaczyć stare pocztówki z widokiem Rzeszowa i regionu z końca XIX w.-pocz. XX w., gazety oraz czasopisma ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie, wydawane w tym okresie na terenie woj. podkarpackiego.

 

Publikacja ma na celu przedstawienie i popularyzację historii codziennego funkcjonowania miasta i jego mieszkańców. Wybrane fragmenty artykułów z prasy lokalnej pozwalają przenieść się w czasie i zobaczyć czym wówczas żyli rzeszowianie – co było dla nich ważne, co ich śmieszyło, czym się zachwycano, co było nowe, jak wówczas reklamowano produkty. Wydawnictwo „Silva rerum resoviensium” jest ciekawym sposobem na przywołanie przeszłości, pobudzenie zainteresowania historią i zachętą do jej poznania. Jest atrakcyjną formą poznania przeszłości miasta i regionu oraz jego ówczesnych mieszkańców.

 

W publikacji „Silva rerum resoviensium” zebrano interesujące, a czasami zabawne, szczegóły rzeszowskiego życia, wieści z kraju i ze świata, podawane do wiadomości rzeszowianom w XIX i XX w. Zostały one wyjęte z wydawanej wówczas prasy: „Gazety Rzeszowskiej” z lat 1891, 1892, 1929, 1930; „Kuryera Rzeszowskiego” z lat 1894, 1895, 1897; „Głosu Rzeszowskiego” z lat 1897, 1898; „Rzeszowianina” z 1903 r.; „Ziemi Rzeszowskiej” z 1919 roku i „Zewu Rzeszowa” z 1934 i 1937 r. Korzystano nie tylko z prasy znajdującej się w WiMBP w Rzeszowie, ale też ze skanów prasy będącej w zbiorach Narodowej Biblioteki Ukrainy im. Stefanyka we Lwowie.

 

Książka jest efektem współpracy bibliotekarzy, historyków, literaturoznawców i plastyków. Takie wieloaspektowe spojrzenie na wybrane fragmenty codziennego życia miasta pozwoliło na przedstawienie pełniejszego obrazu mentalności, obyczajowości, historii, funkcji społecznych instytucji miejskich, motywacji działań i zachowań mieszkańców dawnego Rzeszowa, ale także nazewnictwa, terminologii i stylu wypowiedzi.

 

„Silva rerum resoviensium” jest interesującą lekturą nie tylko ze względu na liczne ciekawostki z dawnych lat, ale i język. W publikacji ciekawi przede wszystkim elegancki styl oraz ówczesne zasady gramatyki i ortografii.

 

Dyrekcja biblioteki składa serdeczne podziękowania aktorom Robertowi Chodurowi i Markowi Kępińskiemu, Janowi Wolskiemu, przybyłym gościom oraz wszystkim pracownikom biblioteki, zaangażowanym w organizację spotkania.

 

Łukasz Kleska
Dział Udostępniania ZbiorówW załącznikach prezentujemy nagrania fragmentów z dawnej prasy rzeszowskiej w interpretacji aktorów: Roberta Chodura i Marka Kępińskiego. Nagrania zrealizowano w studiu nagrań WiMBP w Rzeszowie:


Zachęcamy również do obejrzenia filmu (w trzech częściach) zrealizowanego w trakcie spotkania promującego wydawnictwo. Film przygotował Bartosz Babelski z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie:
 


___________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: