11913373 razy

Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

SILVA RERUM RESOVIENSIUM. Spotkanie promujące książkę WiMBP w Rzeszowie – relacja

23-09-2015

Silva rerum resoviensium

- spotkanie promujące książkę WiMBP w Rzeszowie

20 września 2015 r. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, odbyła się promocja książki „Silva rerum resoviensium”. Najnowsza publikacja biblioteki zawiera fragmenty skanów prasy z XIX i XX w. z interesującymi szczegółami z życia mieszkańców Rzeszowa oraz informacje z kraju i ze świata. To kolejny ciekawy projekt biblioteki, która we wrześniu włączyła się w ten sposób w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.

Spotkanie rozpoczął Jan Wolski, omawiając historię czasopiśmiennictwa w Rzeszowie, w którym już w 1883 r. ukazywała się lokalna prasa. Miasto stanowiło dobre miejsce dla rozwoju rynku wydawniczego, co miało związek z osiedleniem się tutaj drukarzy oraz księgarzy. Byli to, m.in. Jan Andrzej Pelar, Henryk Czerny czy Edward Arvay.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli także okazję wysłuchać wybranych fragmentów publikacji w inscenizacji aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Roberta Chodura i Marka Kępińskiego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Gdzie się podziały tamte klimaty…”, na której można było zobaczyć stare pocztówki z widokiem Rzeszowa i regionu z końca XIX w.-pocz. XX w., gazety oraz czasopisma ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie, wydawane w tym okresie na terenie woj. podkarpackiego.

Publikacja ma na celu przedstawienie i popularyzację historii codziennego funkcjonowania miasta i jego mieszkańców. Wybrane fragmenty artykułów z prasy lokalnej pozwalają przenieść się w czasie i zobaczyć czym wówczas żyli rzeszowianie – co było dla nich ważne, co ich śmieszyło, czym się zachwycano, co było nowe, jak wówczas reklamowano produkty. Wydawnictwo „Silva rerum resoviensium” jest ciekawym sposobem na przywołanie przeszłości, pobudzenie zainteresowania historią i zachętą do jej poznania. Jest atrakcyjną formą poznania przeszłości miasta i regionu oraz jego ówczesnych mieszkańców.

W publikacji „Silva rerum resoviensium” zebrano interesujące, a czasami zabawne, szczegóły rzeszowskiego życia, wieści z kraju i ze świata, podawane do wiadomości rzeszowianom w XIX i XX w. Zostały one wyjęte z wydawanej wówczas prasy: „Gazety Rzeszowskiej” z lat 1891, 1892, 1929, 1930; „Kuryera Rzeszowskiego” z lat 1894, 1895, 1897; „Głosu Rzeszowskiego” z lat 1897, 1898; „Rzeszowianina” z 1903 r.; „Ziemi Rzeszowskiej” z 1919 roku i „Zewu Rzeszowa” z 1934 i 1937 r. Korzystano nie tylko z prasy znajdującej się w WiMBP w Rzeszowie, ale też ze skanów prasy będącej w zbiorach Narodowej Biblioteki Ukrainy im. Stefanyka we Lwowie.

Książka jest efektem współpracy bibliotekarzy, historyków, literaturoznawców i plastyków. Takie wieloaspektowe spojrzenie na wybrane fragmenty codziennego życia miasta pozwoliło na przedstawienie pełniejszego obrazu mentalności, obyczajowości, historii, funkcji społecznych instytucji miejskich, motywacji działań i zachowań mieszkańców dawnego Rzeszowa, ale także nazewnictwa, terminologii i stylu wypowiedzi.

„Silva rerum resoviensium” jest interesującą lekturą nie tylko ze względu na liczne ciekawostki z dawnych lat, ale i język. W publikacji ciekawi przede wszystkim elegancki styl oraz ówczesne zasady gramatyki i ortografii.

Dyrekcja biblioteki składa serdeczne podziękowania aktorom Robertowi Chodurowi i Markowi Kępińskiemu, Janowi Wolskiemu, przybyłym gościom oraz wszystkim pracownikom biblioteki, zaangażowanym w organizację spotkania.

Łukasz Kleska
Dział Udostępniania Zbiorów

W załącznikach prezentujemy nagrania fragmentów z dawnej prasy rzeszowskiej w interpretacji aktorów: Roberta Chodura i Marka Kępińskiego. Nagrania zrealizowano w studiu nagrań WiMBP w Rzeszowie:

Zachęcamy również do obejrzenia filmu (w trzech częściach) zrealizowanego w trakcie spotkania promującego wydawnictwo. Film przygotował Bartosz Babelski z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie:

___________________________________________________________________________________