Grupa iCEA

Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

BOLESŁAW PRUS „LALKA”. IV. NARODOWE CZYTANIE W RZESZOWIE – relacja

07-09-2015

BOLESŁAW PRUS „LALKA”.

IV. NARODOWE CZYTANIE W RZESZOWIE

5 września 2015 r. na placu przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie odbyło się IV. ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. Tegoroczna impreza, przygotowana wspólnie przez Urząd Miasta Rzeszowa, Estradę Rzeszowską, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz Rzeszowski Dom Kultury, ponownie zgromadziła tłumy Rzeszowian. Tym razem mieszkańcy Rzeszowa czytali „Lalkę” Bolesława Prusa.

Rzeszowskie czytanie rozpoczęła akcja Flash mob, przygotowana przez Bibliotekę. Do wspólnego czytania adaptacji „Lalki”, autorstwa Bronisława Maja, zaprosiła Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która rozpoczęła je od fragmentu pamiętnika subiekta – Ignacego Rzeckiego. To ciekawe, spontaniczne, kilkunastominutowe zdarzenie przyciągnęło przechodniów, którzy chętnie przystąpili do akcji.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Strefa Małego Czytelnika”, do której biblioteka zaprosiła najmłodszych. Dzieci miały okazję uczestniczyć w dwóch grach planszowych „Gdzie jest Lalka?” oraz „Oko węża”, zainspirowanych książkami B. Prusa. Rysowały z zamkniętymi oczami w zabawie „Kto pierwszy ten lepszy”. Chętnie uczestniczyły też w zabawie z chustą Klanzy „Kołysanie lalki” oraz „Zabawki dla maluszka”. Tworzyły własne lalki na warsztatach plastycznych „Lalkarnia”, a także rywalizowały w wielu zabawach ruchowych „Laleczki i misie” czy „Książkowy labirynt”, do których przystąpiła również młodzież. Dla niej oraz dla dorosłych, Biblioteka przygotowała dodatkowo ciekawe quizy, tj.: „Ulotne zagadki”, „Rozsypankę wyrazową” oraz krzyżówkę. Uczestnicy wszystkich zabaw zostali nagrodzeni zestawami upominków, przygotowanymi przez Urząd Miasta Rzeszowa.

Tradycyjnie już, popularnością cieszył się „Kiermasz Książek Przeczytanych” – wycofanych z zasobów WiMBP w Rzeszowie, na którym można było kupić książki za symboliczną 1 złotówkę. Zaproszeni goście zaprezentowali interpretację fragmentów „Lalki” w ramach „Klubu Czytelnika”. Rzeszowianie obejrzeli również „Pokaz mody XIX wieku”. „Narodowe Czytanie” zakończył pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej „Historia muzyki” oraz „Innowacyjny Rzeszów”.

Dyrekcja Biblioteki składa serdeczne podziękowania przybyłym gościom, partnerom imprezy, sponsorom, instytucjom oraz wszystkim pracownikom Biblioteki, zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Łukasz Kleska
Dział Udostępniania Zbiorów

>> Podziękowanie dla WiMBP w Rzeszowie (plik pdf)

>> Audycja Adama Głaczyńskiego w Radiu Rzeszów z 2 września 2015 r. poświęcona akcji Narodowego Czytania "Lalki" Bolesława Prusa  (plik ok. 20 MB)