Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
11964189 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Serwis E-BIBLIOTEKA - zaproszenie do korzystania

17-03-2015

Zapraszamy do korzystania z serwisu E-biblioteka

e-biblioteka.rzeszow.pl

 


Portal E-biblioteka – to serwis udostępniający e-usługi wprowadzone przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, takie jak: wirtualny doradca, e-czasopisma, wirtualny bookcrossing, multiwyszukiwarka, wirtualne spacery po bibliotece. Utworzony portal internetowy zapewnia dostęp online do nagrań muzycznych zdigitalizowanych w Bibliotece oraz do nagranych i wydanych audiobooków.

 

Portal jest elementem zakończonego projektu pod nazwą „E-usługi w nowoczesnej bibliotece”, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, III. Oś Priorytetowa – Społeczeństwo Informacyjne. Projekt dotyczył wdrożenia sprzętu i oprogramowania oraz nowych usług elektronicznych dla społeczności miasta i regionu, a jego głównym zadaniem było uruchomienie systemu RFID w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie z urządzeniami umożliwiającymi dokonywanie przez użytkowników samodzielnych wypożyczeń i zwrotów egzemplarzy, rozbudowa Pracowni Digitalizacji Zbiorów oraz modernizacja informatyczna wybranych oddziałów i filii bibliotecznych.

 

Portal E-biblioteka jest serwisem regionalnym, którego ważnym zadaniem jest promowanie wydarzeń związanych z literaturą i czytelnictwem w bibliotekach oraz w innych instytucjach kultury i edukacji województwa podkarpackiego. Stąd istotną częścią portalu są na bieżąco aktualizowane informuje o zapowiedziach imprez związanych z książką, które planowane są w różnych instytucjach na Podkarpaciu. Osoby odwiedzające stronę internetową będą mogły dowiedzieć się, jakie ciekawe spotkania autorskie, wystawy, konkursy, prelekcje planowane są na Podkarpaciu, a także przeczytać relacje o ważniejszych z nich.

 

Osoby odwiedzające portal E-biblioteka otrzymują także dostęp do bazy bibliotek na Podkarpaciu (nie tylko publicznych), z możliwością szybkiego sprawdzenia danych teleadresowych poszczególnych placówek. Użytkownicy portalu otrzymali również możliwość subskrybowania newslettera, dostęp do komunikatora, księgi gości, formularzy do kontaktu.

 

Przygotowano także wersję mobilną serwisu oraz QR-cody z informacją o elementach portalu, a dla osób z dysfunkcjami wzroku udogodnienia w postaci wersji kontrastowej portalu oraz możliwości odsłuchania tekstów artykułów przy pomocy lektora online.

 

Dla czytelników chcących sprawdzić swoją wiedzę o WiMBP w Rzeszowie przygotowany został quiz z zakresu edukacji bibliotecznej i informacyjnej.

 

Portal jest bardzo różnorodny i bogaty w treści oraz zasoby cyfrowe. Do szczególnego rodzaju kolekcji cyfrowych należą nagrania muzyczne, audiobooki, e-czasopisma oraz filmy, animacje i wizualizacje 3D.

 

 

Posłuchaj muzyki!

Dzięki prowadzonym w Pracowni Digitalizacji pracom związanym z cyfryzacją nagrań muzycznych, czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mają dostęp do bazy liczącej ponad 150 albumów płytowych /wg stanu na 17 marca 2015 r./. Zbiór utworów muzycznych będzie stale powiększany.

 

W portalu E-biblioteka prezentowane są zdigitalizowane i odpowiednio przygotowane technicznie nagrania muzyczne, które na nośnikach analogowych (płytach i kasetach) przechowywane są w Wypożyczalni Muzycznej Biblioteki.

 

Zapraszamy do słuchania muzyki rozrywkowej, jazzu, muzyki poważnej i ludowej różnych kompozytorów i wykonawców, dostępnej w bazie danych portalu E-biblioteka: http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/dokumenty-dzwiekowe/muzyka

 

Uwaga! Odsłuchiwanie muzyki w postaci pełnych nagrań możliwe jest wyłącznie dla czytelników WiMBP w Rzeszowie, którzy posiadają kartę czytelnika. W tym celu, po wejściu na stronę portalu E-biblioteka należy zalogować się (zakładka „zaloguj się” na górze strony) wykorzystując numer karty bibliotecznej i hasło stosowane do logowania na konto czytelnicze w systemie bibliotecznym WiMBP w Rzeszowie.

 

Ze względu na konieczność ochrony praw autorskich, dla pozostałych użytkowników Internetu udostępniamy wyłącznie krótkie fragmenty zdigitalizowanych utworów.

 

Przykładowe poddane cyfryzacji albumy płytowe:

– „Polish Jazz 1946-1956”: post-war dance bands,

– Anna Jantar: „Za każdy uśmiech”,

– Marek Grechuta: „Magia obłoków”,

– W. A. Mozart: „Overtures”.

 

Każdy album oraz utwór w nim zamieszczony został dokładnie opisany przy pomocy metadanych, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z opcji „filtruj muzykę”. Jest to wyszukiwarka nagrań muzycznych zamieszczonych w portalu E-biblioteka, która umożliwia selekcjonowanie utworów według kilkunastu kryteriów, takich jak: tytuł albumu, tytuł utworu, wykonawca, współwykonawca, autor tekstu, kompozytor, słowa kluczowe, rok wydania.

 

Wpisując np. autora tekstu: Przybora Jeremi – jako wynik wyszukiwania otrzymamy wszystkie albumy, zawierające utwory z tekstami podanego autora.

 

 

Przeglądaj e-czasopisma w Podkarpackiej Witrynie Czasopism!

Portal pełni funkcję archiwum zbiorów cyfrowych prezentującego zeskanowane czasopisma regionalne wydawane na Podkarpaciu.

 

Kilkudziesięciu wydawców czasopism w regionie zadeklarowało chęć udostępnienia swoich wydawnictw w Podkarpackiej Witrynie Czasopism http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/e-czasopisma.

Dzięki temu, w serwisie sukcesywnie prezentowane będą zeskanowane czasopisma samorządowe, a także publikacje instytucji kultury, towarzystw i stowarzyszeń lokalnych.

 

Przeglądanie czasopism możliwe jest za pomocą intuicyjnej przeglądarki z możliwością przechodzenia po poszczególnych stronach zdigitalizowanych zasobów z efektem dźwiękowym w postaci odgłosu przewracanych kartek.

 

Przykłady czasopism regionalnych, które zostały zeskanowane w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie i zaprezentowane w portalu e-czasopisma: „Przemyskie Zapiski Historyczne”, „Rocznik Lubaczowski”, „Rocznik Rymanowa Zdroju”, „Rocznik Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia”, „Waga i Miecz”, „Gazeta Tuszowska”, „Trzcionka”, „Fraza”, „Nasz Dom Rzeszów”.

 

 

Posłuchaj audiobooków!

W ramach projektu WiMBP w Rzeszowie wydała audiobooki autorów regionalnych. Są to: powieści i opowiadania, tomiki wierszy, książki popularnonaukowe oraz literatura dla młodzieży. Należą do nich utwory: Andrzeja Potockiego, Jana Tulika, Kazimierza Ożoga, Krystyny Lenkowskiej, Janusza Pasterskiego i wielu innych autorów.

 

Utwory te w pełnych wersjach, w interpretacji lektorów: dziennikarzy, aktorów lub samych autorów prezentowane są na stronie internetowej portalu oraz zostały wydane w postaci płyt CD.

 

 

Obejrzyj wirtualne spacery, filmy, animacje i wizualizacje 3D!

W ramach zadania powstały wirtualne spacery, które zostały udostępnione użytkownikom Internetu i pozwalają im na zapoznanie się z 23. placówkami bibliotecznymi WiMBP w Rzeszowie. W portalu E-biblioteka zamieszczono także filmy promujące działalność biblioteczną, ze szczególnym uwzględnieniem efektów projektów informatycznych realizowanych przez ostatnie lata.

 

W portalu zaprezentowano także animacje i wizualizacje 3D wybranych zbiorów specjalnych WiMBP w Rzeszowie, takich jak: „Biblia Brzeska” z 1563 roku, „Mowy sejmowe i pisma ulotne” z 1763 i 1764 roku, „Księga Sztuk i Rzemiosł: codex picturatus” (facsimile; oryginał z 1505 r.) oraz przykłady książek liberackich.

 
 

Korzystaj z multiwyszukiwarki!

Multiwyszukiwarka obsługiwana przez system Metalib umożliwia jednoczesne przeszukiwanie wielu  baz danych bibliotek (katalogów, bibliografii, kartotek elektronicznych) działających w różnych systemach bibliotecznych (m.in. SOWA2, SOWA1, MAK+, MAKWWW, PROLIB, ALEPH, LIBRA, MOL). Dzięki multiwyszukiwarce zasoby elektroniczne przeszukiwane są jednocześnie, a rezultaty wyszukiwania prezentowane w postaci ujednoliconej listy wyników z odnośnikami do stron poszczególnych bibliotek.


Oprócz baz bibliotek podkarpackich (biblioteki publiczne, pedagogiczne, akademickie) do multiwyszukiwarki podłączono katalogi wybranych dużych bibliotek w Polsce oraz za granicą.


Bazy bibliotek połączono w następujące zestawy:

- WiMBP w Rzeszowie,
- Rzeszowski katalog rozproszony,
- Podkarpackie biblioteki cyfrowe,
- Podkarpacki katalog rozproszony,
- Ogólnopolski katalog rozproszony,
- Biblioteki zagraniczne.


Uwaga! Jakość i szybkość wyszukiwania prowadzonego przez system Metalib w dużej mierze uzależniona jest od dostępności przeszukiwanych baz danych poszczególnych bibliotek oraz jakości połączeń internetowych z serwerami bibliotek.

 

 

Zachęcamy czytelników do korzystania z portalu E-biblioteka. Serwis będzie dynamicznie rozbudowywany o kolejne e-czasopisma, zdigitalizowane utwory muzyczne, zapowiedzi i relacje z wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu.

 

Zapraszamy pracowników bibliotek, instytucji kultury i edukacji na Podkarpaciu do współpracy w ramach projektu i przekazywanie informacji o planowanych wydarzeniach kulturalnych, o których warto informować użytkowników Internetu.

 

Dzięki realizacji projektu „E-usługi w nowoczesnej bibliotece” WiMBP w Rzeszowie wdrożyła i może rozwijać wiele zasobów i usług online dla społeczności regionu i wszystkich użytkowników Internetu.

 

Bożena Janda

koordynator projektu

„E-usługi w nowoczesnej bibliotece”

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

WiMBP w Rzeszowie

  ; tel.(17) 86 69 441

 

 

Portal E-biblioteka powstał w ramach realizacji projektu „E-usługi w nowoczesnej bibliotece” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach osi Priorytetowej III. – Społeczeństwo Informacyjne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: