Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19966528 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

Aktualności

Serwis E-BIBLIOTEKA - zaproszenie do korzystania

17-03-2015

Zapraszamy do korzystania z serwisu E-biblioteka

e-biblioteka.rzeszow.pl

 


Portal E-biblioteka – to serwis udostępniający e-usługi wprowadzone przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, takie jak: wirtualny doradca, e-czasopisma, wirtualny bookcrossing, multiwyszukiwarka, wirtualne spacery po bibliotece. Utworzony portal internetowy zapewnia dostęp online do nagrań muzycznych zdigitalizowanych w Bibliotece oraz do nagranych i wydanych audiobooków.

 

Portal jest elementem zakończonego projektu pod nazwą „E-usługi w nowoczesnej bibliotece”, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, III. Oś Priorytetowa – Społeczeństwo Informacyjne. Projekt dotyczył wdrożenia sprzętu i oprogramowania oraz nowych usług elektronicznych dla społeczności miasta i regionu, a jego głównym zadaniem było uruchomienie systemu RFID w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie z urządzeniami umożliwiającymi dokonywanie przez użytkowników samodzielnych wypożyczeń i zwrotów egzemplarzy, rozbudowa Pracowni Digitalizacji Zbiorów oraz modernizacja informatyczna wybranych oddziałów i filii bibliotecznych.

 

Portal E-biblioteka jest serwisem regionalnym, którego ważnym zadaniem jest promowanie wydarzeń związanych z literaturą i czytelnictwem w bibliotekach oraz w innych instytucjach kultury i edukacji województwa podkarpackiego. Stąd istotną częścią portalu są na bieżąco aktualizowane informuje o zapowiedziach imprez związanych z książką, które planowane są w różnych instytucjach na Podkarpaciu. Osoby odwiedzające stronę internetową będą mogły dowiedzieć się, jakie ciekawe spotkania autorskie, wystawy, konkursy, prelekcje planowane są na Podkarpaciu, a także przeczytać relacje o ważniejszych z nich.

 

Osoby odwiedzające portal E-biblioteka otrzymują także dostęp do bazy bibliotek na Podkarpaciu (nie tylko publicznych), z możliwością szybkiego sprawdzenia danych teleadresowych poszczególnych placówek. Użytkownicy portalu otrzymali również możliwość subskrybowania newslettera, dostęp do komunikatora, księgi gości, formularzy do kontaktu.

 

Przygotowano także wersję mobilną serwisu oraz QR-cody z informacją o elementach portalu, a dla osób z dysfunkcjami wzroku udogodnienia w postaci wersji kontrastowej portalu oraz możliwości odsłuchania tekstów artykułów przy pomocy lektora online.

 

Dla czytelników chcących sprawdzić swoją wiedzę o WiMBP w Rzeszowie przygotowany został quiz z zakresu edukacji bibliotecznej i informacyjnej.

 

Portal jest bardzo różnorodny i bogaty w treści oraz zasoby cyfrowe. Do szczególnego rodzaju kolekcji cyfrowych należą nagrania muzyczne, audiobooki, e-czasopisma oraz filmy, animacje i wizualizacje 3D.

 

 

Posłuchaj muzyki!

Dzięki prowadzonym w Pracowni Digitalizacji pracom związanym z cyfryzacją nagrań muzycznych, czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mają dostęp do bazy liczącej ponad 150 albumów płytowych /wg stanu na 17 marca 2015 r./. Zbiór utworów muzycznych będzie stale powiększany.

 

W portalu E-biblioteka prezentowane są zdigitalizowane i odpowiednio przygotowane technicznie nagrania muzyczne, które na nośnikach analogowych (płytach i kasetach) przechowywane są w Wypożyczalni Muzycznej Biblioteki.

 

Zapraszamy do słuchania muzyki rozrywkowej, jazzu, muzyki poważnej i ludowej różnych kompozytorów i wykonawców, dostępnej w bazie danych portalu E-biblioteka: http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/dokumenty-dzwiekowe/muzyka

 

Uwaga! Odsłuchiwanie muzyki w postaci pełnych nagrań możliwe jest wyłącznie dla czytelników WiMBP w Rzeszowie, którzy posiadają kartę czytelnika. W tym celu, po wejściu na stronę portalu E-biblioteka należy zalogować się (zakładka „zaloguj się” na górze strony) wykorzystując numer karty bibliotecznej i hasło stosowane do logowania na konto czytelnicze w systemie bibliotecznym WiMBP w Rzeszowie.

 

Ze względu na konieczność ochrony praw autorskich, dla pozostałych użytkowników Internetu udostępniamy wyłącznie krótkie fragmenty zdigitalizowanych utworów.

 

Przykładowe poddane cyfryzacji albumy płytowe:

– „Polish Jazz 1946-1956”: post-war dance bands,

– Anna Jantar: „Za każdy uśmiech”,

– Marek Grechuta: „Magia obłoków”,

– W. A. Mozart: „Overtures”.

 

Każdy album oraz utwór w nim zamieszczony został dokładnie opisany przy pomocy metadanych, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z opcji „filtruj muzykę”. Jest to wyszukiwarka nagrań muzycznych zamieszczonych w portalu E-biblioteka, która umożliwia selekcjonowanie utworów według kilkunastu kryteriów, takich jak: tytuł albumu, tytuł utworu, wykonawca, współwykonawca, autor tekstu, kompozytor, słowa kluczowe, rok wydania.

 

Wpisując np. autora tekstu: Przybora Jeremi – jako wynik wyszukiwania otrzymamy wszystkie albumy, zawierające utwory z tekstami podanego autora.

 

 

Przeglądaj e-czasopisma w Podkarpackiej Witrynie Czasopism!

Portal pełni funkcję archiwum zbiorów cyfrowych prezentującego zeskanowane czasopisma regionalne wydawane na Podkarpaciu.

 

Kilkudziesięciu wydawców czasopism w regionie zadeklarowało chęć udostępnienia swoich wydawnictw w Podkarpackiej Witrynie Czasopism http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/e-czasopisma.

Dzięki temu, w serwisie sukcesywnie prezentowane będą zeskanowane czasopisma samorządowe, a także publikacje instytucji kultury, towarzystw i stowarzyszeń lokalnych.

 

Przeglądanie czasopism możliwe jest za pomocą intuicyjnej przeglądarki z możliwością przechodzenia po poszczególnych stronach zdigitalizowanych zasobów z efektem dźwiękowym w postaci odgłosu przewracanych kartek.

 

Przykłady czasopism regionalnych, które zostały zeskanowane w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie i zaprezentowane w portalu e-czasopisma: „Przemyskie Zapiski Historyczne”, „Rocznik Lubaczowski”, „Rocznik Rymanowa Zdroju”, „Rocznik Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia”, „Waga i Miecz”, „Gazeta Tuszowska”, „Trzcionka”, „Fraza”, „Nasz Dom Rzeszów”.

 

 

Posłuchaj audiobooków!

W ramach projektu WiMBP w Rzeszowie wydała audiobooki autorów regionalnych. Są to: powieści i opowiadania, tomiki wierszy, książki popularnonaukowe oraz literatura dla młodzieży. Należą do nich utwory: Andrzeja Potockiego, Jana Tulika, Kazimierza Ożoga, Krystyny Lenkowskiej, Janusza Pasterskiego i wielu innych autorów.

 

Utwory te w pełnych wersjach, w interpretacji lektorów: dziennikarzy, aktorów lub samych autorów prezentowane są na stronie internetowej portalu oraz zostały wydane w postaci płyt CD.

 

 

Obejrzyj wirtualne spacery, filmy, animacje i wizualizacje 3D!

W ramach zadania powstały wirtualne spacery, które zostały udostępnione użytkownikom Internetu i pozwalają im na zapoznanie się z 23. placówkami bibliotecznymi WiMBP w Rzeszowie. W portalu E-biblioteka zamieszczono także filmy promujące działalność biblioteczną, ze szczególnym uwzględnieniem efektów projektów informatycznych realizowanych przez ostatnie lata.

 

W portalu zaprezentowano także animacje i wizualizacje 3D wybranych zbiorów specjalnych WiMBP w Rzeszowie, takich jak: „Biblia Brzeska” z 1563 roku, „Mowy sejmowe i pisma ulotne” z 1763 i 1764 roku, „Księga Sztuk i Rzemiosł: codex picturatus” (facsimile; oryginał z 1505 r.) oraz przykłady książek liberackich.

 
 

Korzystaj z multiwyszukiwarki!

Multiwyszukiwarka obsługiwana przez system Metalib umożliwia jednoczesne przeszukiwanie wielu  baz danych bibliotek (katalogów, bibliografii, kartotek elektronicznych) działających w różnych systemach bibliotecznych (m.in. SOWA2, SOWA1, MAK+, MAKWWW, PROLIB, ALEPH, LIBRA, MOL). Dzięki multiwyszukiwarce zasoby elektroniczne przeszukiwane są jednocześnie, a rezultaty wyszukiwania prezentowane w postaci ujednoliconej listy wyników z odnośnikami do stron poszczególnych bibliotek.


Oprócz baz bibliotek podkarpackich (biblioteki publiczne, pedagogiczne, akademickie) do multiwyszukiwarki podłączono katalogi wybranych dużych bibliotek w Polsce oraz za granicą.


Bazy bibliotek połączono w następujące zestawy:

- WiMBP w Rzeszowie,
- Rzeszowski katalog rozproszony,
- Podkarpackie biblioteki cyfrowe,
- Podkarpacki katalog rozproszony,
- Ogólnopolski katalog rozproszony,
- Biblioteki zagraniczne.


Uwaga! Jakość i szybkość wyszukiwania prowadzonego przez system Metalib w dużej mierze uzależniona jest od dostępności przeszukiwanych baz danych poszczególnych bibliotek oraz jakości połączeń internetowych z serwerami bibliotek.

 

 

Zachęcamy czytelników do korzystania z portalu E-biblioteka. Serwis będzie dynamicznie rozbudowywany o kolejne e-czasopisma, zdigitalizowane utwory muzyczne, zapowiedzi i relacje z wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu.

 

Zapraszamy pracowników bibliotek, instytucji kultury i edukacji na Podkarpaciu do współpracy w ramach projektu i przekazywanie informacji o planowanych wydarzeniach kulturalnych, o których warto informować użytkowników Internetu.

 

Dzięki realizacji projektu „E-usługi w nowoczesnej bibliotece” WiMBP w Rzeszowie wdrożyła i może rozwijać wiele zasobów i usług online dla społeczności regionu i wszystkich użytkowników Internetu.

 

Bożena Janda

koordynator projektu

„E-usługi w nowoczesnej bibliotece”

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

WiMBP w Rzeszowie

  ; tel.(17) 86 69 441

 

 

Portal E-biblioteka powstał w ramach realizacji projektu „E-usługi w nowoczesnej bibliotece” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach osi Priorytetowej III. – Społeczeństwo Informacyjne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: