Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25459993 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych w WiMBP w Rzeszowie - zaproszenie

27-03-2015

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych
w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.


academica.edu.pl

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przystąpiła do systemu Academica.
 

Jest to serwis udostępniający bezpłatnie ponad 3 mln publikacji w wersji elektronicznej. Cyfrowe zasoby systemu Academica, tworzone przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, będą powiększane systematycznie o kolejne dokumenty.
 

W systemie Academica czytelnicy odnajdą publikacje nowe, jak również starsze, które nie podlegają już ochronie prawa autorskiego. Duża część zasobów systemu Academica to publikacje chronione prawem autorskim, które legalnie i bezpłatnie dostępne są dla czytelników korzystających z systemu.
 

Academica rejestruje, m.in. książki dawne i współczesne, gazety i czasopisma, zeszyty naukowe uczelni wyższych, recenzje, artykuły, pocztówki, fotografie, rękopisy, mapy i atlasy. Wśród dokumentów odnaleźć można najnowsze wydania podręczników akademickich, monografii i skryptów, numery fachowych czasopism specjalistycznych, a także teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne. Tematyka zgromadzonych w bazie wydawnictw jest bardzo różnorodna. Użytkownicy mogą skorzystać z publikacji poświęconych historii, zarządzaniu, psychologii, naukom technicznym, ekonomii, prawu, medycynie, literaturze i wielu innym dziedzinom. 


Academica rejestruje publikacje w różnych językach: polskim, angielskim, jidysz, niemieckim, francuskim, rosyjskim, łacińskim, ukraińskim, włoskim, czeskim, litewskim, słowackim, hiszpańskim i wielu innych.
 

Ogólne zasady korzystania z systemu Academica w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie:

 • Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13.
 • Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonują bibliotekarze w Czytelni Głównej.
 • Rejestracja użytkownika w systemie Academica  wiąże się ze złożeniem w Czytelni Głównej podpisanego oświadczenia, którego wzór znajduje się w załączeniu.
 • Po złożeniu oświadczenia i zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe do systemu. Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu w Czytelni Głównej, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie,
  [rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym].
 • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu, staje się ona dostępna dla pozostałych użytkowników.
 • Rezerwacji publikacji możne dokonywać czytelnik lub bibliotekarz poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni. Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji na 3 dowolnie wybrane dni, w godzinach pracy biblioteki. Jednocześnie korzystać można z 5. publikacji.
 • Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.
   

Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Regulaminie użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica [do pobrania poniżej].

Uwaga: Przeglądanie katalogu publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji, pod adresem academica.edu.pl


Składanie rezerwacji (po wcześniejszej rejestracji w systemie Academica w Czytelni WiMBP w Rzeszowie) wymaga zalogowania w portalu academica.edu.pl
Logowanie odbywa się przy pomocy przydzielonego czytelnikowi loginu oraz hasła. Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek – Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.


Terminal systemu Academica dostępny jest w Czytelni Głównej WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, pokój 22.
 

Kontakt: (17) 8669-427, e-mail:              

 

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnego dostępu do zasobów elektronicznych systemu Academica.


Poniżej do pobrania
:

Regulamin użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica wraz z oświadczeniem użytkownika [załącznik do Regulaminu].

Pliki do pobrania:

regulamin_uzytkownika_cwpn_academica_-_aktualny_od_2018_r..pdf regulamin_uzytkownika_cwpn_academica_-_aktualny_od_2018_r..pdf

Regulamin użytkownika systemu Academica wraz z oświadczeniem

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: