Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

SBP

DKK

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

ROZMOWY O JĘZYKU. Spotkanie z prof. Janem Miodkiem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sokoła 13 – relacja

31-03-2014

ROZMOWY O JĘZYKU.

przy ul. Sokoła 13

31 marca gościem WiMBP w Rzeszowie był Jan Miodek, powszechnie znany i ceniony językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a także popularyzator wiedzy o języku polskim.

Spotkanie zgromadziło licznych miłośników poprawnej polszczyzny, w tym wielu studentów i uczniów oraz przedstawicieli miejscowych władz i instytucji kultury. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura.

Profesor poświęcił dużo uwagi etymologii nazw miejscowych, związanych z naszym regionem. Tłumaczył pochodzenie nazw, m.in.: Rzeszowa, Łańcuta, Sanoka i Albigowej. Podczas wykładu językoznawca omówił najważniejsze zjawiska charakteryzujące współczesny język polski, a szczególnie oddziaływanie na niego angielszczyzny, która wyparła wcześniejsze zapożyczenia z języka łacińskiego, francuskiego, rosyjskiego czy niemieckiego. Wykładowca przytoczył wiele zabawnych, wręcz groteskowych przykładów zastosowania anglicyzmów w języku potocznym, szczególnie popularnych wśród młodzieży.

Pod koniec prelekcji uczestnicy spotkania zadawali profesorowi wiele pytań na temat poprawności i kultury języka polskiego, który udzielając odpowiedzi bawił publiczność swoim poczuciem humoru i anegdotami.

Na zakończenie niezwykle interesującego wykładu uczestnicy mieli okazję zdobyć autografy i zrobić pamiątkową fotografię z naszym gościem.

oprac. Elżbieta Szeliga

Informacja o spotkaniu na rzeszow.gazeta.pl --> przeczytaj

______________________________________________________________________________________________