Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18259975 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

ROZMOWY O JĘZYKU. Spotkanie z prof. Janem Miodkiem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sokoła 13 – relacja

31-03-2014

ROZMOWY O JĘZYKU.

Spotkanie z prof. Janem Miodkiem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej

przy ul. Sokoła 13

 

31 marca gościem WiMBP w Rzeszowie był Jan Miodek, powszechnie znany i ceniony językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a także popularyzator wiedzy o języku polskim.

 

Spotkanie zgromadziło licznych miłośników poprawnej polszczyzny, w tym wielu studentów i uczniów oraz przedstawicieli miejscowych władz i instytucji kultury. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura.

 

Profesor poświęcił dużo uwagi etymologii nazw miejscowych, związanych z naszym regionem. Tłumaczył pochodzenie nazw, m.in.: Rzeszowa, Łańcuta, Sanoka i Albigowej. Podczas wykładu językoznawca omówił najważniejsze zjawiska charakteryzujące współczesny język polski, a szczególnie oddziaływanie na niego angielszczyzny, która wyparła wcześniejsze zapożyczenia z języka łacińskiego, francuskiego, rosyjskiego czy niemieckiego. Wykładowca przytoczył wiele zabawnych, wręcz groteskowych przykładów zastosowania anglicyzmów w języku potocznym, szczególnie popularnych wśród młodzieży.

 

Pod koniec prelekcji uczestnicy spotkania zadawali profesorowi wiele pytań na temat poprawności i kultury języka polskiego, który udzielając odpowiedzi bawił publiczność swoim poczuciem humoru i anegdotami.

 

Na zakończenie niezwykle interesującego wykładu uczestnicy mieli okazję zdobyć autografy i zrobić pamiątkową fotografię z naszym gościem.

oprac. Elżbieta Szeliga

Informacja o spotkaniu na rzeszow.gazeta.pl --> przeczytaj

______________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: