Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
13918836 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

Spotkanie autorskie z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

18-09-2013

 

Spotkanie autorskie z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się wyjątkowe spotkanie z popularną autorką książek dla dzieci – Renatą Piątkowską oraz towarzyszącą jej lektorką Malwiną Kożurno. Pisarka ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Uwielbia pisać dla dzieci, a inspiracje czerpie z codziennych sytuacji, z którymi zmagają się najmłodsi. Swoją przygodę z literaturą zaczęła już od najmłodszych lat, a jednymi z jej ulubionych książek dla dzieci były „Muminki” oraz powieści Astrid Lindgren. Zadebiutowała zbiorem opowiadań: „Opowiadania dla przedszkolaków”.  Jest autorką takich książek jak: „Wieloryb”, „Dziadek na huśtawce”, „Na wszystko jest sposób”, „Paluszki”, „Piegowate opowiadania”, „Z przysłowiami za pan brat”. Jej książki były wielokrotnie nagradzane, jest laureatką m.in.: Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości. Utwory autorki znalazły się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Jej ogromną pasją jest jazda konna, kocha również psy oraz malarstwo.

 

Pisarka przypomniała młodym czytelnikom jak ważne jest czytanie książek, podkreślając ich znaczenie w rozwoju wyobraźni, wzbogacaniu słownictwa i osobowości, a także uczeniu empatii oraz wskazywaniu na konsekwencję różnych wyborów i sytuacji. Literatura przecież, podpowiada nam, jak można radzić sobie z codziennymi problemami. Na potwierdzenie tych słów Pani Malwina przeczytała uczestnikom  fragment opowiadania „Żółw”, pochodzący z książki Renaty Piątkowskiej „Trudny orzech do zgryzienia”. Autorka opowiadała również o innych, swoich książkach: „Mądra głowa zna przysłowie” oraz „Z przysłowiami za pan brat”, dotyczących przysłów, ich znaczenia oraz etymologii, w których Pani Renata podjęła się trudnego zadania wytłumaczenia dzieciom, co znaczą takie przysłowia jak: „Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść” czy „wyjść jak Zabłocki na mydle”. Pisarka w zabawny i ciekawy sposób ujęła ten temat, ukazując znaczenie przysłów w codziennych sytuacjach.  Z kolei „Gdyby jajko mogło mówić” to zbiór opowiadań o naszych zwyczajach, obrzędach, o których powoli się zapomina, a książka „Szczęście śpi na lewym boku” w humorystyczny sposób objaśnia znaczenie powszechnych przesądów, dotyczących podkowy, czarnego kota, czy rozbitego lustra. Pisarka opowiedziała dzieciom, również o książkach, których bohaterami są zwierzęta: konie, psy i koty. Najnowszy zbiór jej opowiadań zatytułowany „Zbój” opisuje prawdziwe historie koni i ludzi. Na zakończenie dzieci mogły usłyszeć fragment jednego z zabawnych opowiadań z tej książki pt.: „Cynamon”. Autorka uwrażliwiała na uczucia zwierząt, ich potrzeby i ogromną przyjaźń jaką nas obdarzają. Dzieciom szczególnie spodobały się zabawne historie o kocim burmistrzu, rządzącym miasteczkiem na Alasce oraz o bohaterskim psim ratowniku, który ocalił życie wielu ludzi.

 

Autorka chętnie odpowiadała na pytania dzieci oraz z wielką przyjemnością wpisywała autografy oraz dedykacje dla swoich małych czytelników.

Oprac. Marcelina Janisz

_________________________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: